Once Upon a Time – Indonezja – Sierpień 2020.

Sierpień zaczęliśmy w Indonezji 110 000 przypadków zakażeń, zamknęliśmy natomiast 172 000 zainfekowanymi wirusem sarscov2. Więcej »

Archipelag Znikających Wysp

Miło nam podzielić się z Wami wiadomością, iż od dzisiaj w księgarniach Empik oraz wszystkich innych dobrych księgarniach na terenie Polski można już nabyć książkę „Archipelag Znikających Wysp”. Książkę napisali Piotr Śmieszek i Sergiusz Prokurat a wydało wydawnictwo Bezdroża, którego miłośnikom przygód przedstawiać chyba nie trzeba. Więcej »

Nowy Przewodnik wydawnictwa Bezdroża

W dniu dzisiejszym na polskim rynku wydawniczym pojawia się nowy Przewodnik, obejmujący swoją treścią najbardziej popularną część wielkiego Archipelagu wysp Indonezji. Więcej »

Tadeusz Biedzki – Wyspy Niepoliczone !!

Na rynku księgarskim pojawiła się właśnie nowa, książka o Republice Indonezji. Autorem jest popularny pisarz i podróżnik Tadeusz Biedzki, który w reporterskim stylu udokumentował swoje dwie długie wyprawy na Archipelag. Więcej »

Kolejny odcinek Indonezja TV a w nim Lumpia czyli przysmak z pod znaku street food Indonesia

W dzisiejszym, siódmym już odcinku, Indonezja TV na naszym kanale Youtube, ponownie krótka przygoda z indonezyjskim „street food”. Dzisiaj jedna z kultowych potraw z jawajskiej Yogyakarta czyli Lumpia Samijaya. Więcej »

 

Wiadomości Indonezja / Java (Jawa) – Yogyakarta : Kolejny odcinek Indonezja TV a w nim Lumpia czyli przysmak z pod znaku street food Indonesia.

W dzisiejszym, siódmym już odcinku, Indonezja TV na naszym kanale Youtube, ponownie krótka przygoda z indonezyjskim „street food”. Dzisiaj jedna z kultowych potraw z jawajskiej Yogyakarta czyli Lumpia Samijaya. Lumpia czyli krokiet zwany nad Wisłą sajgonka, przywędrował do Indonezji z Chin w połowie XIX wieku. Sajgonki takie są bowiem ulubioną formą przekąski od Chin, przez Wietnam, Tajlandie i Malezję po Republikę Indonezji właśnie.

Z czystym sumieniem można zatem rzec, iż cała bez wyjątku Azja południowo wschodnia, kocha nadziewane krokiety smażone na oleju.

Od wspomnianego momentu przybycia na Jawę 200 lat temu, Lumpia zainstalowała się również na dobre, na wszystkich znaczących wyspach Archipelagu ewoluując w zależności do preferencji kulinarnych regionu. Są więc lumpie Semarang, Jakarta, Bandung itp.

Lumpia Samijaya z ulicy Malioboro w Yogya, nadziewana przepiórczymi jajkami i kurczakiem, weszła już na stałe i dobre do kanonu tutejszego street food. Wielu turystów odwiedzających indonezyjską stolicę kultury, jak nazywa się potocznie Yogyakarta, nie wyobraża sobie wizyty w mieście bez degustacji tejże Lumpii. Zapraszamy na krótki film dokumentalny o dzisiejszej bohaterce – Lumpii z pod wulkanu Merapi na wyspie Java.

Piotr Śmieszek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*