Wiadomości Indonezja / Java (Jawa) – Yogyakarta : Kolejny odcinek Indonezja TV a w nim Lumpia czyli przysmak z pod znaku street food Indonesia.

W dzisiejszym, siódmym już odcinku, Indonezja TV na naszym kanale Youtube, ponownie krótka przygoda z indonezyjskim „street food”. Dzisiaj jedna z kultowych potraw z jawajskiej Yogyakarta czyli Lumpia Samijaya. Lumpia czyli krokiet zwany nad Wisłą sajgonka, przywędrował do Indonezji z Chin w połowie XIX wieku. Sajgonki takie są bowiem ulubioną formą przekąski od Chin, przez Wietnam, Tajlandie i Malezję po Republikę Indonezji właśnie.

Z czystym sumieniem można zatem rzec, iż cała bez wyjątku Azja południowo wschodnia, kocha nadziewane krokiety smażone na oleju.

Od wspomnianego momentu przybycia na Jawę 200 lat temu, Lumpia zainstalowała się również na dobre, na wszystkich znaczących wyspach Archipelagu ewoluując w zależności do preferencji kulinarnych regionu. Są więc lumpie Semarang, Jakarta, Bandung itp.

Lumpia Samijaya z ulicy Malioboro w Yogya, nadziewana przepiórczymi jajkami i kurczakiem, weszła już na stałe i dobre do kanonu tutejszego street food. Wielu turystów odwiedzających indonezyjską stolicę kultury, jak nazywa się potocznie Yogyakarta, nie wyobraża sobie wizyty w mieście bez degustacji tejże Lumpii. Zapraszamy na krótki film dokumentalny o dzisiejszej bohaterce – Lumpii z pod wulkanu Merapi na wyspie Java.

Piotr Śmieszek

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*