„Kuchnia Indonezji” jest pojęciem tak samo szerokim jak i sama Indonezja.
Olbrzymia przestrzeń jaka dzieli północno sumatrzańską prowincję Aceh od Papua Zachodniej na Nowej Gwinei musi mieć i ma odzwierciedlenie w tym co podaje się na indonezyjskie stoły.
W syntetycznym uproszczeniu można pokusić się o stwierdzenie, iż gotowanie w Indonezji to połączenie Kuchni arabskiej, indyjskiej, europejskiej, chińskiej i wyspiarskiej.
Można również podejść do zagadnienia inaczej i zamiast doszukiwać się konglomeratów i połączeń smakowych, stwierdzić że każda z wysp Archipelagu oferuje całkiem inne, endemiczne menu.
I pierwsza i druga teoria ma w sobie ziarno prawdy, której potwierdzenie można znaleźć w lokalnych jadłospisach.
Z głównych cech tutejszych kuchni wyłania się na przykład na przykład zamiłowanie Jawajczyków do gotowania na słodko, kiedy Balijczycy zdecydowanie wolą potrawy ostro przyrządzone.
Nie trudno się domyśleć że zarówno warunki geograficzne jak i klimatyczne i kulturowe determinują składniki z jakich przyrządza się indonezyjskie śniadania, obiady i kolacje.
Ryż, ryby, mięso, owoce morza i owoce tropikalne to podstawowe komponenty tutejszych dań.
Sekcję tę podzieliliśmy na „Napoje”, „Desery” i „Dania główne”, gdyż taki klucz pozwoli najłatwiej zapoznać się ze sztandarowymi potrawami Indonezji.
Zapraszamy w podróż od Nasi Goreng do Soto Ayam, no i Selamat Makan, czyli życzymy Smacznego.
Jadę w czerwcu na Bali więc przeglądam różne strony.
as