Wiadomości Indonezja / Java (Jawa) – Bali : Zapraszamy na odcinek 6-ty, Indonezja TV a w nim „Ryż po Indonezyjsku”.

Kto chociaż raz był w Azji, wie czym dla przeciętnego zjadacza ryżu, jest miska tegoż właśnie. Dla statystycznego Indonezyjczyka, ryż to sens diety, życia oraz bycia.

Ryż je się tutaj na śniadania w trakcie dnia i na kolację. Każdy szanujący się, tradycyjny indonezyjski dom ma na wyposażeniu w kuchni, podpięte pod prąd 24/7, urządzenie do gotowania ryżu, by w razie nagłego napadu głodu, móc zawsze napełnić sobie brzuszek J

Dlatego też jedno z większych zaskoczeń u turystów, spędzających Wakacje w Indonezji, polega na ryżowych śniadaniach hotelowych, miast „tradycyjnej” jajecznicy na bekonie bądź croissant’a, serwowanych w większości średniej klasy hotelach na archipelagu.

Te lepsze od 3 * w górę, mają już w swej ofercie szwedzki stół lub śniadania typu „American Breakfast” , Continental Breakfast” itp.

W Polsce oraz całej Europie jest nieco inaczej. Ryż kojarzy się nam raczej z lunchem czyli obiadem, gdzie podawany jest do mięs albo zup w zastępstwie makaronów lub ziemniaków. Właśnie z powodu tego kulturowego dysonansu kulinarnego, dla lepszego zrozumienia czym ryż jest, jak się go sadzi, uprawia oraz zbiera z pół, zapraszamy na nasz kolejny film na kanale youtube – Indonezja TV pt. „Ryż po Indonezyjsku”.

A w nim pola ryżowe, popularne malownicze tarasy ryżowe i wszystko co się wiąże z ich uprawą. Mamy nadzieje, że te kilka słów wstępu i niespełna 10-cio minutowy seans, pozwolą Wam całkiem inaczej spojrzeć na to czym to się je 🙂

 

Piotr Śmieszek

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*