Once Upon a Time – Indonezja – Sierpień 2020.

Sierpień zaczęliśmy w Indonezji 110 000 przypadków zakażeń, zamknęliśmy natomiast 172 000 zainfekowanymi wirusem sarscov2. Więcej »

Archipelag Znikających Wysp

Miło nam podzielić się z Wami wiadomością, iż od dzisiaj w księgarniach Empik oraz wszystkich innych dobrych księgarniach na terenie Polski można już nabyć książkę „Archipelag Znikających Wysp”. Książkę napisali Piotr Śmieszek i Sergiusz Prokurat a wydało wydawnictwo Bezdroża, którego miłośnikom przygód przedstawiać chyba nie trzeba. Więcej »

Nowy Przewodnik wydawnictwa Bezdroża

W dniu dzisiejszym na polskim rynku wydawniczym pojawia się nowy Przewodnik, obejmujący swoją treścią najbardziej popularną część wielkiego Archipelagu wysp Indonezji. Więcej »

Tadeusz Biedzki – Wyspy Niepoliczone !!

Na rynku księgarskim pojawiła się właśnie nowa, książka o Republice Indonezji. Autorem jest popularny pisarz i podróżnik Tadeusz Biedzki, który w reporterskim stylu udokumentował swoje dwie długie wyprawy na Archipelag. Więcej »

Kolejny odcinek Indonezja TV a w nim Lumpia czyli przysmak z pod znaku street food Indonesia

W dzisiejszym, siódmym już odcinku, Indonezja TV na naszym kanale Youtube, ponownie krótka przygoda z indonezyjskim „street food”. Dzisiaj jedna z kultowych potraw z jawajskiej Yogyakarta czyli Lumpia Samijaya. Więcej »

 

Wiadomości Indonezja / Java (Jawa) – Bali : Zapraszamy na odcinek 6-ty, Indonezja TV a w nim „Ryż po Indonezyjsku”.

Kto chociaż raz był w Azji, wie czym dla przeciętnego zjadacza ryżu, jest miska tegoż właśnie. Dla statystycznego Indonezyjczyka, ryż to sens diety, życia oraz bycia.

Ryż je się tutaj na śniadania w trakcie dnia i na kolację. Każdy szanujący się, tradycyjny indonezyjski dom ma na wyposażeniu w kuchni, podpięte pod prąd 24/7, urządzenie do gotowania ryżu, by w razie nagłego napadu głodu, móc zawsze napełnić sobie brzuszek J

Dlatego też jedno z większych zaskoczeń u turystów, spędzających Wakacje w Indonezji, polega na ryżowych śniadaniach hotelowych, miast „tradycyjnej” jajecznicy na bekonie bądź croissant’a, serwowanych w większości średniej klasy hotelach na archipelagu.

Te lepsze od 3 * w górę, mają już w swej ofercie szwedzki stół lub śniadania typu „American Breakfast” , Continental Breakfast” itp.

W Polsce oraz całej Europie jest nieco inaczej. Ryż kojarzy się nam raczej z lunchem czyli obiadem, gdzie podawany jest do mięs albo zup w zastępstwie makaronów lub ziemniaków. Właśnie z powodu tego kulturowego dysonansu kulinarnego, dla lepszego zrozumienia czym ryż jest, jak się go sadzi, uprawia oraz zbiera z pół, zapraszamy na nasz kolejny film na kanale youtube – Indonezja TV pt. „Ryż po Indonezyjsku”.

A w nim pola ryżowe, popularne malownicze tarasy ryżowe i wszystko co się wiąże z ich uprawą. Mamy nadzieje, że te kilka słów wstępu i niespełna 10-cio minutowy seans, pozwolą Wam całkiem inaczej spojrzeć na to czym to się je 🙂

 

Piotr Śmieszek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*