Pandemia po Indonezyjsku

I właśnie w kontekście tych ostatnich liczb, statystyki nie są już tak „optymistyczne” i łaskawe dla Indonezji, ponieważ śmiertelność wśród wykrytych przypadków, sięga poziomu 9 %, a to niestety plasuje wyspiarską republikę na samym szczycie tak rozumianego zestawienia. Więcej »

Archipelag Znikających Wysp

Miło nam podzielić się z Wami wiadomością, iż od dzisiaj w księgarniach Empik oraz wszystkich innych dobrych księgarniach na terenie Polski można już nabyć książkę „Archipelag Znikających Wysp”. Książkę napisali Piotr Śmieszek i Sergiusz Prokurat a wydało wydawnictwo Bezdroża, którego miłośnikom przygód przedstawiać chyba nie trzeba. Więcej »

Nowy Przewodnik wydawnictwa Bezdroża

W dniu dzisiejszym na polskim rynku wydawniczym pojawia się nowy Przewodnik, obejmujący swoją treścią najbardziej popularną część wielkiego Archipelagu wysp Indonezji. Więcej »

Tadeusz Biedzki – Wyspy Niepoliczone !!

Na rynku księgarskim pojawiła się właśnie nowa, książka o Republice Indonezji. Autorem jest popularny pisarz i podróżnik Tadeusz Biedzki, który w reporterskim stylu udokumentował swoje dwie długie wyprawy na Archipelag. Więcej »

Once upon a time – Indonezja Marzec 2020 roku

Marzec patrząc na późniejszy rozwój wypadków, zaczął się w Indonezji w sumie niewinnie. Pojawiały się co prawda już wcześniej, sygnały nie do zlekceważenia, utwierdzające w przekonaniu iż Covid19 nadciąga, tym nie mniej Republika I. rozpoczęła trzeci miesiąc nowego roku, wciąż wolna od wirusa Korona. Więcej »

 

Wiadomości Indonezja / Archipelag – Java : Religia – Islam – Idul Adha 1437!

dsc_1939

W dniu dzisiejszym, już po raz 1437-my, muzułmanie tego świata obchodzą święta Idul Adha, zwane potocznie świętami ofiarowania tudzież po prostu Qurban. Indonezyjskie wyspy Java, Sulawesi (Celebes), Sumatra, Lombok spora część Borneo i Sumbawa, … czyli miejsca gdzie dominującym wyznaniem jest Islam, spływają od samego rana krwią pochodzącą z uboju rytualnego zwierząt.

Bardzo wcześnie rano, zaraz po zakończeniu pierwszej uroczystej modlitwy, tuż po wschodzie słońca, na dziedzińce indonezyjskich meczetów wylegną tłumy wiernych (w tym dzieci), przyglądających się ostatnim tchnieniom tysięcy kóz i krów, oddających życie w imię krwawej i prawdę mówiąc nieco kontrowersyjnej w swym obrządku, tradycji. W transowym rytmie religijnego śpiewu Allahu Akbar, aż do drugiej modlitwy południowej, społeczności muzułmańskie (umma) podzielą między siebie mięso z zakończonego uboju a następnie rozejdą się na biesiady do swoich domów.

Święta Idul Adha mają dla pobożnych wyznawców Mahometa również dodatkowy, najważniejszy w kontekście religii wymiar. Właśnie podczas nich odbywa się każdego roku święta pielgrzymka Haji do saudyjskiej Mekki i Medyny, będąca jednym z pięciu filarów wiary, każdego pobożnego muzułmanina tego świata!! Nieco więcej o idei świąt przeczytacie w artykule w CSPA

Piotr Śmieszek

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*