Once Upon a Time – Indonezja – Sierpień 2020.

Sierpień zaczęliśmy w Indonezji 110 000 przypadków zakażeń, zamknęliśmy natomiast 172 000 zainfekowanymi wirusem sarscov2. Więcej »

Archipelag Znikających Wysp

Miło nam podzielić się z Wami wiadomością, iż od dzisiaj w księgarniach Empik oraz wszystkich innych dobrych księgarniach na terenie Polski można już nabyć książkę „Archipelag Znikających Wysp”. Książkę napisali Piotr Śmieszek i Sergiusz Prokurat a wydało wydawnictwo Bezdroża, którego miłośnikom przygód przedstawiać chyba nie trzeba. Więcej »

Nowy Przewodnik wydawnictwa Bezdroża

W dniu dzisiejszym na polskim rynku wydawniczym pojawia się nowy Przewodnik, obejmujący swoją treścią najbardziej popularną część wielkiego Archipelagu wysp Indonezji. Więcej »

Tadeusz Biedzki – Wyspy Niepoliczone !!

Na rynku księgarskim pojawiła się właśnie nowa, książka o Republice Indonezji. Autorem jest popularny pisarz i podróżnik Tadeusz Biedzki, który w reporterskim stylu udokumentował swoje dwie długie wyprawy na Archipelag. Więcej »

Kolejny odcinek Indonezja TV a w nim Lumpia czyli przysmak z pod znaku street food Indonesia

W dzisiejszym, siódmym już odcinku, Indonezja TV na naszym kanale Youtube, ponownie krótka przygoda z indonezyjskim „street food”. Dzisiaj jedna z kultowych potraw z jawajskiej Yogyakarta czyli Lumpia Samijaya. Więcej »

 

Wiadomości Indonezja / Archipelag – Java : Religia – Islam – Idul Adha 1437!

dsc_1939

W dniu dzisiejszym, już po raz 1437-my, muzułmanie tego świata obchodzą święta Idul Adha, zwane potocznie świętami ofiarowania tudzież po prostu Qurban. Indonezyjskie wyspy Java, Sulawesi (Celebes), Sumatra, Lombok spora część Borneo i Sumbawa, … czyli miejsca gdzie dominującym wyznaniem jest Islam, spływają od samego rana krwią pochodzącą z uboju rytualnego zwierząt.

Bardzo wcześnie rano, zaraz po zakończeniu pierwszej uroczystej modlitwy, tuż po wschodzie słońca, na dziedzińce indonezyjskich meczetów wylegną tłumy wiernych (w tym dzieci), przyglądających się ostatnim tchnieniom tysięcy kóz i krów, oddających życie w imię krwawej i prawdę mówiąc nieco kontrowersyjnej w swym obrządku, tradycji. W transowym rytmie religijnego śpiewu Allahu Akbar, aż do drugiej modlitwy południowej, społeczności muzułmańskie (umma) podzielą między siebie mięso z zakończonego uboju a następnie rozejdą się na biesiady do swoich domów.

Święta Idul Adha mają dla pobożnych wyznawców Mahometa również dodatkowy, najważniejszy w kontekście religii wymiar. Właśnie podczas nich odbywa się każdego roku święta pielgrzymka Haji do saudyjskiej Mekki i Medyny, będąca jednym z pięciu filarów wiary, każdego pobożnego muzułmanina tego świata!! Nieco więcej o idei świąt przeczytacie w artykule w CSPA

Piotr Śmieszek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*