Certyfikat Halal na wszystko

Absurdy prawne proponowane przez twardogłowych islamistów w Indonezji osiągają swoje kolejne szczyty. Zwolennicy bezkompromisowej polityki wyznaniowej, zmierzającej (niestety) małymi krokami w kierunku indonezyjskiego szariatu, podnoszą głowy coraz wyżej i coraz głośniej domagają się rozwiązań ograniczających szeroko rozumianą „wolność”, narzucających jedyny słuszny (ich) punkt widzenia. Więcej »

Archipelag Znikających Wysp

Miło nam podzielić się z Wami wiadomością, iż od dzisiaj w księgarniach Empik oraz wszystkich innych dobrych księgarniach na terenie Polski można już nabyć książkę „Archipelag Znikających Wysp”. Książkę napisali Piotr Śmieszek i Sergiusz Prokurat a wydało wydawnictwo Bezdroża, którego miłośnikom przygód przedstawiać chyba nie trzeba. Więcej »

Nowy Przewodnik wydawnictwa Bezdroża

W dniu dzisiejszym na polskim rynku wydawniczym pojawia się nowy Przewodnik, obejmujący swoją treścią najbardziej popularną część wielkiego Archipelagu wysp Indonezji. Więcej »

Nowy indonezyjski nabytek gdańskiej Lechii.

Trzy dni temu Lechia Gdańsk oficjalnie potwierdziła podpisanie kontraktu z pierwszym w historii indonezyjskim piłkarzem, młodym zawodnikiem z Sumatry, który zagra w polskiej ekstraklasie. Więcej »

Polski koncert muzyki poważnej w stolicy Indonezji

Z okazji obchodów 100-lecia niepodległości, polscy artyści rozjechali się po całym świecie by promować nasz kraj, jak globus długi i szeroki. Więcej »

 

Wiadomości Indonezja / Archipelag – Java : Religia – Islam – Idul Adha 1437!

dsc_1939

W dniu dzisiejszym, już po raz 1437-my, muzułmanie tego świata obchodzą święta Idul Adha, zwane potocznie świętami ofiarowania tudzież po prostu Qurban. Indonezyjskie wyspy Java, Sulawesi (Celebes), Sumatra, Lombok spora część Borneo i Sumbawa, … czyli miejsca gdzie dominującym wyznaniem jest Islam, spływają od samego rana krwią pochodzącą z uboju rytualnego zwierząt.

Bardzo wcześnie rano, zaraz po zakończeniu pierwszej uroczystej modlitwy, tuż po wschodzie słońca, na dziedzińce indonezyjskich meczetów wylegną tłumy wiernych (w tym dzieci), przyglądających się ostatnim tchnieniom tysięcy kóz i krów, oddających życie w imię krwawej i prawdę mówiąc nieco kontrowersyjnej w swym obrządku, tradycji. W transowym rytmie religijnego śpiewu Allahu Akbar, aż do drugiej modlitwy południowej, społeczności muzułmańskie (umma) podzielą między siebie mięso z zakończonego uboju a następnie rozejdą się na biesiady do swoich domów.

Święta Idul Adha mają dla pobożnych wyznawców Mahometa również dodatkowy, najważniejszy w kontekście religii wymiar. Właśnie podczas nich odbywa się każdego roku święta pielgrzymka Haji do saudyjskiej Mekki i Medyny, będąca jednym z pięciu filarów wiary, każdego pobożnego muzułmanina tego świata!! Nieco więcej o idei świąt przeczytacie w artykule w CSPA

Piotr Śmieszek

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*