Wiadomości Indonezja / Archipelag – Java : Religia – Islam – Idul Adha 1437!

dsc_1939

W dniu dzisiejszym, już po raz 1437-my, muzułmanie tego świata obchodzą święta Idul Adha, zwane potocznie świętami ofiarowania tudzież po prostu Qurban. Indonezyjskie wyspy Java, Sulawesi (Celebes), Sumatra, Lombok spora część Borneo i Sumbawa, … czyli miejsca gdzie dominującym wyznaniem jest Islam, spływają od samego rana krwią pochodzącą z uboju rytualnego zwierząt.

Bardzo wcześnie rano, zaraz po zakończeniu pierwszej uroczystej modlitwy, tuż po wschodzie słońca, na dziedzińce indonezyjskich meczetów wylegną tłumy wiernych (w tym dzieci), przyglądających się ostatnim tchnieniom tysięcy kóz i krów, oddających życie w imię krwawej i prawdę mówiąc nieco kontrowersyjnej w swym obrządku, tradycji. W transowym rytmie religijnego śpiewu Allahu Akbar, aż do drugiej modlitwy południowej, społeczności muzułmańskie (umma) podzielą między siebie mięso z zakończonego uboju a następnie rozejdą się na biesiady do swoich domów.

Święta Idul Adha mają dla pobożnych wyznawców Mahometa również dodatkowy, najważniejszy w kontekście religii wymiar. Właśnie podczas nich odbywa się każdego roku święta pielgrzymka Haji do saudyjskiej Mekki i Medyny, będąca jednym z pięciu filarów wiary, każdego pobożnego muzułmanina tego świata!! Nieco więcej o idei świąt przeczytacie w artykule w CSPA

Piotr Śmieszek

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*