Wiadomości z Indonezji : Madura / Bali / Lombok – Indonezyjski Żółw Morski

 

Rząd Indonezji coraz troskliwiej otacza opieką florę i faunę Archipelagu. Nie ma się czemu dziwić skoro obok słońca i pięknych plaż to właśnie ci mieszkańcy Republiki przyciągają co roku miliony turystów na indonezyjskie wyspy.Spośród wielu gatunków ciekawych i unikalnych zwierząt jakie spotkać możemy na Archipelagu indonezyjskim, szczególne miejsce należy się z pewnością żółwiom morskim.

Te majestatyczne zwierzęta zamieszkujące ciepłe wody mórz i oceanów wokół Indonezji, są obok orangutanów najsympatyczniejszymi „wabikami” dla odwiedzających Archipelag turystów.

Dostrzegają to coraz wyraźniej organizacje pozarządowe zrzeszające miłośników przyrody oraz rządzący Indonezją politycy.

I nie chodzi tu wcale tylko i wyłącznie o związany z turystyką aspekt komercyjny lecz przed wszystkim stricte o ochronę rzadkich i zagrożonych gatunków flory i fauny.

Przywołany wcześniej żółw morski tym różni się od innych podgatunków żółwia, że nie posiada pazurek, a wszystkie jego kończyny przekształcone są w płetwy.

Przednie są większe i służą do odpychania się w wodzie, tylne natomiast pełnią rolę sterowników.

Taki „system napędzania” sprawia, iż pływający żółw morski choreografią swoich podwodnych ruchów do złudzenia przypomina frunącego ptaka.

Ciekawostką z życia gatunku jest również fakt, iż dorosły osobnik w poczuciu zagrożenia bezpieczeństwa potrafi zejść na głębokość 1000 metrów i przebywać na niej nawet do 3 godzin.

W sprzyjających okolicznościach płytszego nurkowania czas jednego zanurzenia wynosić może nawet 5 godzin.

By dostosować się do tak długich pobytów pod powierzchnią wody, organizm oddychającego (co bądź) powietrzem atmosferycznym żółwia morskiego, potrafi samodzielnie sterować szybkością pracy swego serca. W przypadku kilkugodzinnego przebywania pod taflą wody, „serce w skorupie” bije średnio, tylko raz na 9 minut.

Najpikantniejszą jednak ciekawostką z życia żółwi morskich jest fakt, iż o płci nowo wyklutych żółwików decyduje temperatura piasku w jakiej leżakowały złożone na plaży jaja.

Z piasku o temperaturze poniżej 30 stopni Celsjusza lęgną się chłopcy, dziewczynki zaś do inkubacji potrzebują 30 i więcej stopni.

Żółw morski o którym dzisiaj mowa występuje w szerszym lub węższym wymiarze na terenie całej Indonezji.

Są miejsca w których opieka nad tymi zwierzętami ma szczególny charakter.

Zaliczyć do nich można Ujung Genteng na Jawie zachodniej, turystyczną wyspę Bali oraz jej sąsiadkę Lombok, gdzie żółwie morskie stanowią jedną z większych atrakcji turystycznych.

W tych i kilku innych miejscach stworzono specjalne centra ochrony żółwia, które nadzorują składanie przez samice jaj, okres ich inkubacji, wykluwanie i początkowy rozwój, aż do wypuszczania na wolność małych żółwików.

Poza tym rząd Indonezji powołał specjalne służby nadzorujące ochronę unikalnych zwierząt i roślin na terenie Archipelagu.

Szczególne jednostki Policji nadzorują właściwe i zgodne z prawem wykorzystywanie zasobów flory i fauny na terenie całego kraju.

To właśnie ich łupem padają kłusownicy i nielegalni handlarze zwierząt.

W miniony weekend funkcjonariusze takiej jednostki z Denpasar na Bali udaremnili przemyt 38 żółwi morskich z Madury na Jawę.

 


 

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*