Tym razem z lekkim poślizgiem czasowym, spowodowanym t.zw. „sezonem urlopowym”, czas na comiesięczny, cykliczny raport o tym co wydarzyło się od Sumatry po Nową Gwineę w minionym miesiącu, czyli tym razem … Indonezja w maju 2022.
Początek maja przyniósł koniec miesiąca postnego Ramadan, który wymęczył wszystkich pobożnych wyznawców islam’u na archipelagu.
Po wielkim poście nastały święta Idul Fitri, które w tym roku obchodzono po raz 1443-ci, tyle bowiem lat liczy sobie najmłodsza religia monoteistyczna świata jaka jest Islam.
Świętom Idul Fitri jak co roku towarzyszył Mudik, a więc pospolite świąteczne ruszenie muzułmanów w celu odwiedzenia swoich domów rodzinnych. W tym roku Mudik odbył się po przerwie spowodowanej pandemią Covid 19, co jak się łatwo domyśleć mocno wpłynęło na jego rozmach.
Dla zrozumienia ogromu zjawiska, wystarczy przytoczyć smutne statystyki wypadków drogowych z dni poprzedzających i następujących po świętach Idul Fitri, w których śmierć poniosło 476 Osób.
Innym wydarzeniem religijnym manionego miesiąca był Waisak, buddyjski nowy rok, dzień kiedy narodził się i dostąpił oświecenia Budda, który to dla odmiany, pobożni buddyści obchodzili już po raz 2566-ty.
Coraz więcej czasu w Indonezji poświęca się wyborom prezydenckim roku 2024-go. Jeden z pretendentów do fotela numer 1 RI, gubernator miasta Dżakarta, Anies Baswedan przymierza się do startu pod szyldem Partii Nasdem, która nie będąc potęgą parlamentarną, mocno zapracowała na poprzednie dwa zwycięstwa wyborcze obecnie urzędującego prezydenta Joko Widodo.
Jokowi starujący pod szyldem PDI Perjuangan, otrzymał poważne wsparcie lidera Nasdem, Suria Paloh co jak się okazało, było języczkiem u wagi w dwukrotnym starciu z Generałem Prabowo Subianto.
Ciekawostką jest fakt, iż w wyborach 2024-tym wystartuje najprawdopodobniej aż 4-ech ministrów obecnego rządu prezydenta Jokowi ze wspomnianym, „nieśmiertelnym” Generałem Prabowo oraz ministrem turystyki Sandiaga Uno.
W połowie maja prezydent Indonezji udał się w kilkudniową podróż do USA na szczyt amerykańsko – ASEAN’ski. Amerykanie przygotowujący się na gospodarczo militarne zapasy z Chinami sondują państwa Azji południowo wschodniej w kontekście ewentualnych sojuszy.
Przy okazji pobytu w ameryce północnej Jokowi spotkał się również, międzu innymi z Elon Musk, którego zaprosił jeszcze w tym roku na wyspę Bali. Podobno szef Tesla bardzo poważnie rozważa inwestycję w indonezyjski projekt budowy baterii do aut elektrycznych.
Na indonezyjskim niebie zameldował się nowy „stary” operator powietrzny. Linia Pelita Air obsługująca do tej pory jedynie loty cargo dla Firmy państwowej Pertamina, uruchamiła pierwsze połączenia komercyjne.
Na początek jest to odcinek Jakarta – Denpasar (Bali). Pelita Air posiadająca w swojej flocie na dzień dzisiejszy, jedynie dwa samoloty Airbus A320, planuje do końca roku 2023-go, zakup kolejnych 21-en siostrzanych samolotów Airbusa.
17-tego maja prezydent Indonezji ogłosił oficjalnie, iż nie trzeba już nosić masek w przestrzeniach otwartych. Obowiązek pozostaje jedynie w pomieszczeniach zamkniętych. To chyba (mam nadzieję) jeden z ostatnich akordów pandemii, która przez ostatnie dwa i pół roku przeorała Indonezję a z nią cały świat wzdłuż i wszerz.
W maju Indonezja przeżyła kolejny w swojej historii mini kryzys z Singapur’em. Powodem napieć było niewpuszczenie na teren miasta państwa, kontrowersyjnego kleryka islamskiego Abdula Somada. Kontrowersyjny duchowny podczas swoich licznych, gorliwych wystąpień, popiera otwarcie terroryzm miedzy innymi w kontekście zamachów terrorystycznych dokonywanych w konflikcie Palestyna vs Izrael.
20-go maja swoje 20-te urodziny obchodził TL czytaj Timor Leste. Najmłodszy członek grupy państw ASEAN, odzyskał swoją niepodległość z po 25-ciu letniej okupacji wojsk RI w roku 2002-gim.
W maju w Wietnam’ie zakończyła się największa tegoroczna impreza sportowa regionu, czyli SEA Games 2022. Zawodnicy Indonezji wrócili z Jawę z 240-ma medalami w tym 69-ma złotymi. Taki dorobek dał im 3-cie miejsce za gospodarzami i Tajlandią.
Po covid’owe przebudzenia zaobserwowano nie tylko w sporcie, ale również na rynku muzycznym. Po dwóch latach ciszy w stolicy znowu pojawili się znani Jazz’mani z całego świata w ramach kultowej imprezy Java Jazz Festival.
Piastująca prezydencję w grupie państw G20, Indonezja przygotowuje się do imprezy zamykającej swoje kończące się, roczne przewodnictwo. W listopadzie na Bali pojawią się wszyscy wielcy tego świata. Zaproszony został między innymi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, mimo iż Ukraina nie należy formalnie do grupy G20.
Zełenski potwierdził zaproszenie z tym jednak zastrzeżeniem, iż warunkiem jego osobistego uczestnictwa będzie formalne zakończenie wojny z Rosją.
W przypadku gdy Rosja nie wycofa się z Ukrainy i zmagania wojenne nie ustaną, Zełenski nie opuści kraju, deklarując uczestnictwo w balijskim szczycie jedynie w formacie online.
Wypada zatem życzyć wszystkim z osobna i sobie samym, aby Wołodymyr Zełenski wymoczył w listopadzie nogi w wodach oceanu indyjskiego gdzieś na półwyspie Nusa Dua.
Piotr Śmieszek
by