Wiadomości Indonezja / Once Upon a Time – Był sobie kwiecień 2022 … czyli co wydarzyło się w Republice Indonesia w minionym miesiącu

Kwiecień zakończył się kilka dni temu, spieszymy więc z garścią mniej i bardziej ważnych wydarzeń z Archipelagu RI.

Początek minionego miesiąca to początek świętego postu Ramadan, który co roku, cyklicznie obchodzą pobożni muzułmanie, jak świat długi i szeroki.

Post, którego przestrzeganie jest jednym z pięciu filarów wiary, rozpoczął się w tym roku 2-go kwietnia. Tegoroczny Ramadan był natomiast 1443-cim w historii najmłodszej religii monoteistycznej świata.

W kwietniu coraz dotkliwiej dawał o sobie znać kryzys ekonomiczny, który pomału dociera również do Indonezji. Papierkiem lakmusowym kryzysu stał się olej spożywczy, którego cena mimo interwencji rządu i samego prezydenta, poszybowała w rekordowo krótkim czasie o prawie 100 % z 1 $ do 2 $.

Tym nie mniej inflacja a’la Indonesia, była w ostatnim roku wciąż bardzo niska (2,6%) co w porównaniu z wynikiem jaki wykręciła Polska (10,9%) pozwala wciąż mniej fatalistycznie patrzeć w przyszłość.

Ta nie najlepsza sytuacja ekonomiczna od razu jednak znalazła odzwierciedlenie w najnowszych rankingach popularności Prezydenta oraz Rządu. W momencie kiedy sam Jokowi wciąż cieszy się 65 % akceptacją społeczną, rząd popiera już tylko 51 %, przy 41 % niezadowolonych. Jak na Indonezję są to wyniki dające rządzącym dużo do myślenia.

Ogłoszenie końca pandemii covid19 i zniesienie kwarantanny, pobudziły ruch turystyczny na wyspie Bali. Dosłownie z dnia na dzień kolejne linie lotnicze potwierdzają powrót do połączeń zawieszonych 2 lata temu.

Gubernator wyspy potwierdził, iż ponad 50 % mieszkańców przyjęło już tzw. booster’a czyli trzecią dawkę szczepionki przeciwko sarscov2.

W kwietni ogłoszono również badania jakie pod koniec marca zlecił rząd w Jakarta. Wynika z nich, iż 99 % mieszkańców archipelagu posiad już przeciwciała wirusa powodującego covid.

Coraz więcej uwagi we wszelkich mediach poświęca się wyborom prezydenckim 2024.

W szranki stanie z pewnością, jak zwykle kilku, jeśli nie kilkunastu kandydatów. Na czele wszystkich publikowanych, pierwszych, nieoficjalnych rankingów jest jednak zawsze trzech, którym przypisuje się największe szanse na zwycięstwo.

Liderem jest wywodzący się z Partii PDI, gubernator prowincji Jawa Środkowa Ganjar Pranowo. Przynależność partyjna pozwala sadzić, iż to właśnie on uzyska namaszczenie ustępującego po dwóch kadencjach Joko Widodo. 27 % respondentów deklaruje chęć oddania swojego głosu na Ganjara.

Na drugim miejscu podium znalazł się Generał Prabowo Subianto, pełniący obecnie funkcję ministra obrony. Coraz bardziej leciwy Generał, który o najwyższy urząd ubiega się regularnie od kilkunastu lat, może liczyć na 24 % głosów.

Podium zamyka gubernator stolicy Anies Baswedan na którego głosować chce niespełna 20 % wyborców.

Przenieśmy się na wschodnie rubieże archipelagu. W marcu Dżakarta ogłosiła powołanie trzech nowych prowincji. Wszystkie znajdują się na wyspie Nowa Gwinea i są to kolejno, Papua Południowa ze stolicą w Marauke, Papua Centralna ze stolicą w Timika oraz Papua Centralna Górska z miastem stołecznym Wamena. W ten sposób Indonezja ma już nie 34-y a 37-em prowincji a i to niebawem się zmieni. Stolica planuje utworzyć dwie kolejne, również na Papua, których stolicami będą Biak oraz miasto Sorong.

Skoro już jesteśmy przy stolicach, warto zaznaczyć, iż Jakarta nie kierując się „zazdrością”, szerokim gestem planuje duże wydatki na budowaną na Borneo nową stolice Republiki. Powstające w dżungli miasto Nusantara otrzyma w roku 2023-cim 2,1 mld $.  

Indonezyjska spółka planująca produkcję baterii do samochodów elektrycznych, Indonesian Battery Corporation (IBC) pozyskała inwestorów z Korei Południowej i Chin, którzy zadeklarowali wniesienie do spółki joint venture kapitału rzędu 15 mld $.

Zainteresowanie IBC wyraził również Elon Musk, spotykając się w USA z indonezyjskimi politykami i lobbystami.

Rok 2022-gi jest, jak wiadomo rokiem indonezyjskiej prezydentury w grupie państw G20. Zwieńczeniem jej będzie Szczyt G20 organizowany na Bali. Zaproszenie Prezydenta Jokowi na balijski szczyt przyjął prezydent Rosji Wladimir Putin. Ukraina, mimo iż nie jest formalnie członkiem G20 została wyróżniona zaproszeniem a prezydent Zeleński po rozmowie telefonicznej z prezydentem Indonezji nie wykluczył swojego przylotu na Bali.

Prezydent Joko Wododo namawiał prezydentów Ukrainy i Rosji, by szukali pokojowych rozwiązań toczonego od ponad dwóch miesięcy konfliktu.

W trakcie, kiedy wyznawcy Islamu pobożnie pościli, swoje najważniejsze święta obchodzili indonezyjscy chrześcijanie. W kwietniu przypadała bowiem Wielkanoc 2022.

W tegoroczne święta wielkanocne zapoczątkowała swoje istnienie fundacja promująca Polskę na archipelagu. Suara Polonia Indonesia – Polski Głos w Indonezji, zorganizowała malowanie i wyklejanie polskich pisanek dla dzieci w wiosce rybackiej Bondo (Jepara) w położonym nad samym nad morzem jawajskim hotelu Omah Laut Bondo.

W akcji udział wzięło kilkadziesiąt dzieci, które do końca życia zapamiętają, że gdzieś na końcu świata w kraju Polska maluje się wielkanocne jajka.

I to by było na tyle. Do usłyszenia za miesiąc.

Piotr Śmieszek 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*