Po krótkiej „wakacyjnej” przerwie na łamy codzienności wraca temat Pandemia Covid i to, czy złowrogi Omikron położy się cieniem na kolejnych miesiącach bieżącego roku. Ale po kolei:
– początek miesiąca to obchodzone 1-szego czerwca święto Pancasila. Pancasila natomiast, to w dużym uproszczeniu ideologia założycielska Republiki Indonezji, której pięć filarów nawiązuje do pięciu filarów islamu, dominującej religii w państwie. Jednym z filarów jest Tolerancja Religijna.
– podano statystyczne dane gospodarcze. Inflacja w maju wyniosła 3,55 % i wzrosła nieznacznie w stosunku do kwietniowej, która wynosiła 3,47 %. Mimo, iż nie jest to pułap podobny do tego jaki notują gospodarki europejskie, jest to najwyższy wskaźnik od 5 lat.
– pomimo światowego kryzysu żywieniowego spowodowanego wojną Rosja – Ukraina, Indonezja nie obawia się rykoszetu w tej dziedzinie. W najbliższym czasie do Chin wyeksportuje się 200 tysięcy ton ryżu.
– Desus 88, indonezyjska jednostka antyterrorystyczna, aresztowała sędziwego przywódcę ugrupowania Khilafatul Muslimin z miejscowości Lampung na wyspie Sumatra. Abdul Hasan Baraja, nie bacząc na prawo i konstytucje RI, nawoływał do utworzenia Kalifatu.
Kleryk znany jest między innymi z ataku terrorystycznego na skarb UNESCO, największą świątynie buddyjską Borobudur w okolicy miasta Yogyakarta na wyspie Java. Do na szczęście niezbyt udanego podłożenia bomby w świątyni doszło w roku 1985. Podczas akcji przeciwko Khilafatul Muslimin zablokowano kilkadziesiąt kont bankowych członków i sympatyków ugrupowania.
– Indonezja jako pierwszy z krajów grupy ASEAN, planuje wprowadzenie specjalnych wiz dla tzw. Cyfrowych Nomadów. Wizy mają być wydawane na okres 5 lat.
– wirusolodzy i lekarze Indonezji przewidują, iż nowe warianty Covid Omicron, wywołają kolejną fale zakażeń, której szczyt może nastąpić w drugiej połowie lipca. Już w czerwcu każdego dnia odnotowywano ponad 1000 przypadków zachorowań. Ponownie duży nacisk zaczęto zatem kłaść na marketing szczepionkowy. Media prowadzą zmasowane kampanie zachęcające do przyjęcia dawki przypominającej booster. Jak dotąd trzecią dawkę przyjęło tylko 23 % mieszkańców Indonezji.
– Bali podnosi bezpieczeństwo jazdy jednośladami. Od czerwca testowane są nowe przepisy zakazujące palenia papierosów podczas jazdy motorem oraz zakazujące jazdy w klapkach.
– w prawdzie nie tak często jak w Polsce, ale Indonezja również publikuje raz na jakiś czas sondaże wyniki preferencji partyjnych na archipelagu. W czerwcu na pierwszym miejscu znalazła się partia prezydenta Joko Widodo i córki pierwszego prezydenta Sukarno – PDI – na którą głosować chce 23 % wyborców. Na drugim miejscu zameldowała się Gerindra, kierowana przez Generała Prabowo z 14 % poparcia. Podium z 11 % zamyka partia Demokrat, której liderem jest były prezydent SBY. Partia ostatniego, kontrowersyjnego dyktatora Suharto czyli Golkar, wciąż cieszy się popularnością na poziomie 9 %. Natomiast trzy stricte muzułmańskie partie zdobyły kolejno : PKS 7 % , PPP 3 % i PAN 3 %.
– czerwiec był w indonezyjskich mediach „miesiącem polskim”, a wszystko za sprawą europejskiej podróży prezydenta Indonezji. Jokowi w drodze na szczyt G7 postanowił w ramach misji pokojowej, odwiedzić Kijów oraz Moskwę. Droga do Kijowa wiedzie dziś przez lotnisko Jesionka (JTown) i dworzec kolejowy Przemyśl, co nie umknęło wszystkim liczącym się mediom na Jawie.
– New Normal w turystyce po indonezyjsku oznacza przymiarki do wyższych cen biletów wstępu do najbardziej popularnych obiektów.
Na pierwszy rzut poszły dwie prawdziwe ikony turystyczne, największa świątynia buddyjska na świecie Borobudur oraz Park Narodowy Komodo zamieszkiwany przez największe żyjące na ziemi jaszczury. Ceny wstępu do tej pierwszej mają wzrosnąć do 100 $ (jest 25$) a do Parku Narodowego Komodo do 250 $ (obecnie 25$) dla każdego indywidualnego turysty zagranicznego. Na szczęście na dzień dzisiejszy są to (wciąż jeszcze) tylko przymiarki.
Piotr Śmieszek
by