Wiadomości Indonezja / Once Upon a Time – Czyli …Listopad a.d. 2022 w Republice Indonesia.

Listopad za nami. Czas na krótkie, cykliczne, subiektywne co nieco o wszystkim tym co wydarzyło się na Archipelagu. Tematem przewodnim minionego miesiąca był szczyt państw Grupy G20, zorganizowany na Bali. Indonezja piastująca w mijającym roku, prezydencję w Grupie, balijskim szczytem zakończyła swoje przechodnie przywództwo, przekazując je na rok 2023-ci w ręce Indii. 

Na szczyt w Denpasar i Nusa Dua zjechali wszyscy znaczący przywódcy światowi. Listę obecności podpisali między innymi Xi Jinping i Joe Biden. Wielkim nieobecnym był natomiast Wladimir Putin, którego na Bali zastępował minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. Brak obecności Putina spowodowany był najprawdopodobniej zaproszeniem na szczyt prezydenta Zełeńskiego.  Ukraina, mimo iż formalnie nie należy do grupy G20, została zaproszona nań przez prezydenta Joko Widodo, który kilka miesięcy temu odwiedził oba zwaśnione kraje, próbując podjąć się zaaranżowania spotkania/misji pokojowej między Rosją i Ukrainą. Suma summarum ani jeden ani drugi Przywódca nie wylądował na Bali. Zełeński wygłosił jedynie mowę online do uczestników szczytu.

Los sprawił, że termin szczytu zbiegł się w czasie z wystrzeleniem rakiet, które spadły na Przewodów koło Hrubieszowa. Brak klarownych informacji na temat pochodzenia rakiet sprawił, że w nocy z 15-tego na 16-tego listopada, zagrożenie eskalacji konfliktu w 3cią wojnę światową zawisło na cienkiej linii telefonicznej Warszawa – Bali. Całe szczęście sytuacja nie wymknęła się spod kontroli i Polska nie została wciągnięta w konflikt kinetyczny.

Indonezja niesiona dobrym pijarem i marketingiem około-szczytowym, wystąpiła z propozycją organizacji letnich igrzysk olimpijskich w roku 2036-tym. Olimpiada miała by się odbyć na wyspie Borneo w nowej stolicy Indonezji, mieście Nusantara. 

Na początku listopada na wyspie Nowa Gwinea w okolicy Jayapura utonął najbardziej popularny papuaski działacz wolnościowy Filep Karma. Karma domagający się środkami pokojowymi niepodległości dla indonezyjskiej Papua, przesiedział z tego powodu lata w więzieniu. W zatonięciu działacza nie dopatrzono się ingerencji osób trzecich. 

10-tego listopada Indonezja obchodziła jak co roku Narodowy Dzień Bohaterów, Hari Pahlawan

W tym samym dniu rozpoczęły się również na Jawie obchody upamiętnienia 104-tej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości 11.11.1918 roku.

1-szy Festival Polonia Indonesia zorganizowała w osadzie Bondo nad morzem Jawajskim Fundacja Suara Polonia Indonesia (Głos Indonezyjskiej Polonii). Goście imprezy głównej, która odbyła się 12 listopada mogli między innymi posłuchać mazurka Dąbrowskiego, zagranego przez tradycyjną indonezyjską orkiestrę Gamelan, spróbować polskich potraw i obejrzeć krótki film o dalekim kraju nad rzeką Wisłą. Punktem kulminacyjnym Festiwalu było wypuszczenie 104-ech biało czerwonych latawców.   

W minionym miesiącu Indonezja „powiększyła się” o cztery nowe prowincje. Indonezyjska część wyspy Nowa Gwinea, składająca się do tej pory z dwóch prowincji, podzielona została na części mniejsze, tworzące od tej pory sześć prowincji. 

Na indonezyjskim rynku wydawniczym pojawiła się kolejna polska książka. Wydawnictwo Gramedia i Ambasada RP w Jakarta przetłumaczyły i wydały, ikonę naszej literatury Science Fiction, kultowe Dzienniki Gwiazdowe autorstwa Stanisława Lema

21-szego Listopada miało miejsce najtragiczniejsze w od lat trzęsienie ziemi na stołecznej wyspie Jawa. Na skutek obsunięć terenu i zawalania się wielu budynków mieszkalnych w okolicy miasteczka Cianjur, śmierć poniosło 318 osób.

Mimo iż indonezyjscy piłkarze nie przebrnęli przez eliminacje do mistrzostw świata w piłce nożnej Katar 2022, cała męska (i nie tylko) Indonezja pasjonuje się walką o pucha świata w Doha. 

Indonezja, która nigdy nie zagrała o najwyższą stawkę ma jednak pewien mundialowy epizod. W roku 1938-ym reprezentacja Archipelagu, występująca pod szyldem „Holenderskie Indie Wschodnie” zagrała na imprezie we Francji. Mistrzostwa były wówczas od samego początku rozgrywane systemem pucharowym. Indonezja przegrała swój debiutancki mecz z Węgrami 0:6 i pożegnała się z turniejem. Na pociechę pozostaje fakt, iż Węgry zdobyły na Imprezie drugie miejsce ustępując w finale jedynie Włochom. 

Na tych samych mistrzostwach grała również reprezentacja Polski, będąca także debiutantem w zawodach tej rangi. Polska po dogrywce przegrała z Brazylią 5:6. Canarinios zajęli we Francji 3-cie miejsce. 

Mimo iż wybory prezydenckie na Archipelagu odbędą się dopiero w roku 2024, regularnie co miesiąc publikowane są aktualne rankingi popularności, głównych pretendentów do fotela numer 1 RI. Na czele peletonu z poparciem 33,5 % znajduje się Ganjar Pranowo. Drugie miejsce zajmuje generał Prabowo z wynikiem 30 %. Na najniższym stopniu pudła stoi natomiast Anies Baswedan z poparciem 25 %.

Na koniec kilka podniebnych statystyk. Republika Indonezja posiada dwa z pośród dziesięciu największych lotnisk w całej Azji Południowo Wschodniej. Lotnisko Soekarno Hatta w Jakarta zajmuje bezapelacyjne pierwsze miejsce w zestawieniu deklasując inne porty lotnicze. Stołeczne lotnisko obsługuje codziennie 578-em lotów, co oznacza że co każde, niecałe trzy minuty, 24/7,  w stolicy Indonezji ląduje lub startuje z niej samolot pasażerski.  

Drugie na liście jest lotnisko w stolicy Fliipin Manila z 361-en lotami dziennie. Listę 10-ciu najbardziej zapracowanych lotnisk tej części Azji zamyka Ngurah Rai na Bali z wynikiem 177 lotów na dobę.

Największym operatorem podniebnym w indonezyjskich lotach krajowych są prywatne linie lotnicze LionAir do których należą również siostrzane Wings Air oraz Batik Air. Skupiają one pod swoimi skrzydłami 60 % z 33-ech milionów pasażerów demestic rocznie. 

W połączeniach międzynarodowych liderem jest natomiast państwowy przewoźnik Garuda Indonesia

I to by było na tyle … do przeczytania za miesiąc. 

Piotr Śmieszek 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*