Wiadomości Indonezja / Jawa – Yogyakarta : Yogya Istimewa untuk Indonesia.

 

Czyli ciąg dalszy sporu i walki mieszkańców miasta z pod wulkanu Merapi ze stolicą o zachowanie statusu specjalnego dla urzędującego sułtana Hamengkubuwono X.W Indonezji od kilku miesięcy trwa cichy spór pomiędzy kulturalną stolicą Jawy Yogyakartą oraz stołeczną Dżakartą o utrzymanie statusu specjalnego tej pierwszej.

Jednym z głównych zapisów sankcjonujących ten status jest pozycja gubernatora prowincji a ściślej forma jego obsadzania.

Gubernator Yogyakarta jako jedyny urzędujący na rozległym Archipelagu nie jest typowany i wybierany z uwzględnieniem stosowanych zasad demokracji.

Funkcja ta jest sprawowana przez urzędującego w mieście monarchę czyli sułtana a po jego śmierci przechodzi na następcę tronu na zasadach dziedziczenia.

Sułtan Yogyakarty Hamnekubuwono X cieszy się w mieście ogromnym szacunkiem oraz absolutnym poparciem społecznym w tym „konflikcie” z urzędującym prezydentem Susiolo Bambang Yudhoyono.

Mieszkańcy Yogyakarta na każdym kroku demonstrują swoja solidarność z pałacem sułtańskim i podkreślają swoją aprobatę i oddanie dla idei Yogya Daerah IstimewaObszar Specjalny Yogyakatra

W poniedziałek delegacja intelektualistów oraz przedstawicieli świata kultury z prowincji Istimewa protestowała w Dżakarcie przed Domem Reprezentantów (Parlamentem) na rzecz jak najszybszego usankcjonowania statusu dla miasta.

Lokalni artyści sceny Hip Hop skomponowali nawet zyskujący coraz większą popularność bojowy hymn patriotyczny dla „walczącej” o swój status specjalny Yogyakarty.

 

 

 


 

 

 

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*