Wiadomości Indonezja / Aceh – Banda Aceh : Surowe kary dla hazardzistów w północnej Sumatrze.

 

Autonomiczna prowincja Aceh z indonezyjskiej Sumatry jako jedyna prowincja Republiki stosuje prawo koraniczne. Szariat bezwzględnie rozprawia się między innymi z hazardzistami.Niejednokrotnie pisaliśmy wcześniej o specjalnym statusie północno sumatrzańskiej prowincji Aceh. Status ten czyni z tego niewielkiego skrawka Sumatry jednostkę terytorialną, która funkcjonuje na specjalnych zasadach oraz według innego prawa niż pozostałe prowincje Indonezji.

Aceh jako najbardziej ortodoksyjny wyznaniowo „kawałek” Republiki Indonezji stosuje prawo koraniczne czyli Szariat.

Jednym z kategorycznych zapisów w Szariacie jest bezwzględny zakaz stosowania wszelkich gier hazardowych. Osoby łamiące to prawo poddawane są karze cielesnej którą najczęściej jest publiczna chłosta.

W Aceh tradycją stały się już piątkowe „egzekucjegrzeszników wszelkiej maści, odbywające się na placach w centrach miast, najczęściej w okolicach największych meczetów.

W miniony w stolicy prowincji Banda Aceh piątek karano hazardzistów, którzy według zapisów prawnych mogą za swoje grzechy otrzymać od 6 do 12 batów.

Piątkowa, zbiorowa egzekucja publiczna objęła 14 osób, którym zasądzono wcześniej najniższy wymiar kary czyli po 6 batów.

Według statystyk prowadzonych przez sądy koraniczne, hazardziści należą do jednej z najliczniejszych grup skazywanych.

Prowincja Aceh stosuje Szariat od sierpnia 2003 roku, kiedy na bazie rozejmu pomiędzy Dżakartą i miejscowymi separatystami podpisano układ dwustronny przyznający rządowi prowincji Aceh autonomię oraz status specjalny – Istimewa.

 


 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*