Wiadomości Indonezja / Nepal – Indonezja – Bandung : Indonezyjscy studenci na Dachu Świata.

 

Czterej studenci katolickiego Uniwersytetu w Bandung na Jawie zdobyli w miniony weekend najwyższy szczyt globu Mount Everest /Czomolungma (8850)W ostatniej dekadzie w środowisku „zdobywców” górskich szczytów coraz popularniejsze i wydawać by się mogło łatwiejsze stało się „zaliczanie” ośmiotysięczników, Korony Ziemialbo innych konfiguracji najwyższych gór świata.

To dowód na to, że świat jest dzisiaj coraz bardziej łasy na spektakularne medialnie wyczyny i potrzebuje wciąż nowych bohaterów, by nie rzec celebrytów zdobywców.

Relatywnie znacznie łatwiej jest obecnie himalaistom „wyciągnąć” od sponsorów środki pieniężne na swoje górskie przedsięwzięcia w zamian za odpowiednie wyeksponowanie logo firmy wspierającej, podczas ekspedycji a może i transmisji w mediach publicznych.

Z tego też powodu coraz szersze grono śmiałków podejmuje się niebezpiecznych wyzwań.

Lecz mimo tej komercyjnej tendencji w światowym himalaizmie obiektywnie trzeba przyznać, iż zdobywanie najwyższych gór to wciąż wyczyn nie lada, wymagający końskiego zdrowia, hartu ducha i wielu wielu wyrzeczeń.

Wszak jak by na to nie patrzeć, to nie pieniądze ale ludzie zdobywają szczyty, mierzą się z pogodą i częstokroć mimo solidnego finansowego zabezpieczenia i logistycznego zaplecza giną w trakcie prowadzonych wypraw.

Przekonał się o tym dwa tygodnie temu 82letni były minister spraw zagranicznych Nepalu, który zapragnął wejść na mt. Everest jako najstarszy człowiek świata.

Pan Shailendra Kumar Upadhyaya przeliczył się w walce z górą i zmarł w Himalajach nie zdobywszy szczytu.

Tyle tytułem wstępu a wszystko po to by donieść, iż w miniony weekend grupa czterech studentów z Katolickiego Uniwersytetu Parahyangan w Bandung stanęła na dachu świata.

Indonezyjczycy wraz z towarzyszącym im japońskim przewodnikiem oraz dwoma nepalskimi Szerpami zdobyli najwyższy szczyt globu w miniony piątek rano.

Zdobywcy góry zadedykowali swoje wejście indonezyjskiej młodzieży, którą chcą w ten sposób zainspirować i zmobilizować do działań dla rozsławiania Archipelagu.

Zanim himalaiści z Bandung zaatakowali Czomolungmę przeszli najpierw swój wspinaczkowy szlak bojowy.

Ten sam skład zdążył w formie zaprawy treningowej zdobyć najwyższy szczyt Indonezji czyli papuaski Puncak Jaya (4884), Kilimandżaro (5895) w Tanzanii, Elbrus (5642) w Rosji, Masyw Vinson (4897) na Antarktydzie, górę Aconcagua (6962) w Argentynie oraz szczyt McKinley (6194) na amerykańskiej Alasce.

Nie wypada więc nic innego jak ze szczerym podziwem pogratulować młodym indonezyjskim pogromcom górskich szczytów z uniwersytetu w Bandung J

 


 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*