Wiadomości Indonezja / Chińczycy na świecie przywitają jutro Rok Królika.

Dla mieszkańców Indonezji o chińskich korzeniach, oraz ponad miliarda chińczyków na naszym globie, dzień jutrzejszy oznacza dwie kwestie. Kończy się Rok Tygrysa a jego miejsce zajmie Rok Królika. Indonezyjskim zwyczajem życzymy więc Gong Xi Fa CaiWedług kalendarza księżycowego stosowanego w Chinach, dzień 3-ego lutego 2011 roku jest pierwszym w którym świat wejdzie w nowy rok zodiakalny, Rok Królika.

Data rozpoczęcia Nowego Roku jest dla Chińczyków ruchoma i przypada zawsze na przełomie stycznia i lutego.

Co piąty mieszkaniec globu obchodzi wtedy uroczyście Festiwal Wiosny, bo tak w dosłownym tłumaczeniu rozumieć należy sens święta Gong Xi Fa Cai, znanego jako chiński Nowego Roku.

Obchody noworoczne w kulturze chińskiej tym różnią się od naszych bali sylwestrowo noworocznych, że nie kończą się o świcie wraz z ostatnimi taktami muzyki na przyjęciach, lecz potrwają przez następne dwa tygodnie.

Zaś zwieńczeniem noworocznego świętowania jest coroczne tradycyjne Święto Latarni.

Przygotowując się do rozpoczynających się Świąt Noworocznych, Chińczycy na całym świecie pieką tradycyjne ciasta oraz lepią papierowe lampiony, by rodzinnie, smacznie i kolorowo „wejść” w Nowy Rok.

W Indonezji jak w większości krajów azjatyckich dzień rozpoczęcia świąt Gong Xi Fa Cai jest dniem wolnym od pracy.

I właśnie teraz jak na okresach przedświąteczny przystało, lokalni rzemieślnicy klejący tradycyjne lampiony notują największy wzrost popytu na swoje towary.

Podobnie rzecz ma się z tradycyjnymi chińsko indonezyjskimi ciastami Kue Keranjang, które w ilościach „ton” wypiekają miejscowi piekarze.

Mimo iż Chińczycy w Indonezji to niespełna 10 % populacji Republiki, jest ich w sumie około 20 milionów, wszak na Archipelagu żyje ponad 240 milionów mieszkańców.

Z resztą nie tylko Indonezja i Azja lecz praktycznie każdy już chyba zakątek świata ma swoją małą lub większą chińską dzielnicę której mieszkańcy rozpoczną jutro świętowanie.

Wszystkim indonezyjskim i nie tylko spadkobiercom dzieła dynastii Han z okazji nowego Roku Królika, szczęśliwego – Gong Xi Fa Cai.

 

 

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*