Wiadomości Indonezja / Celebes – Sulawesi : Kolejny nowy gatunek odkryto na Sulawesi.

 

Osa gigant padła „łupem naukowców” przemierzających lasy Sulawesi. Nowy gatunek osy nosi od chwili obecnej najpopularniejsze imię na Archipelagu – Garuda.Nowy gatunek gigantycznej osy wojownika odkrył zespół naukowców indonezyjskich wraz z badaczem amerykańskim z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Nowo odkrytemu owadowi nadano najbardziej popularną w Indonezji nazwę – Osa Garuda.

Odkrycia dokonano podczas wyprawy badawczej w góry Mekongga na Sulawesi (Celebes).

Nowo odkryta osa ma prawie trzy centymetry długości i przerasta wszystkich swoich znanych do tej pory indonezyjskich kuzynów. Cechą charakterystyczną owada są niesamowicie silne oraz duże , wręcz monstrualne jak na osę szczypce szczęki.

Ten sam zespół badaczy pracuje razem już od 2008 roku, korzystając z programu wspieranego finansowo przez International Cooperative Group. Przyrodnicy eksplorując lasy Sulawesi zdążyli już do tej pory odkryć nowy gatunek nietoperza, dwie nieskatalogowane odmiany żab oraz po dwie jaszczurek oraz ryb. ”Łupem badaczy” padły również nieznane do tej pory kraby i wiele gatunków owadów.

Kimsey, jedyny amerykański przyrodnik wchodzący w skład ekspedycji badawczej pracującej od 3 lat na wyspie Sulawesi, powiedział iż jest ona jego zdaniem 3cią po Australii i Madagaskarze pod względem różnorodności biologicznej.

 

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*