Wiadomości Indonezja / Bali – Denpasar : Wszyscy Balijczycy świętują dzisiaj Galungan.

 

W dniu dzisiejszym wakacyjna ikona Bali zrobiła sobie wolne. Pobożni mieszkańcy wyspy świętują wraz z najbliższymi cykliczny hinduistyczny Galungan.Zdążyliśmy sie już przyzwyczaić do faktu, iż nikt w całej Indonezji nie świętuje równie często jak czynią to wyznawcy balijskiej odmiany hinduizmu.

Nie ma praktycznie dnia by na wyspie nie odbywały się pomniejsze ceremonie religijne. Te większe są już co prawda nieco rzadziej, jednak i tak kalendarz balijski roi się od znaczonych na czerwono dat.

W dniu dzisiejszym mieszkańcy wyspy Bogów obchodzą przypadający zawsze we środę, raz na 210-cio dniowy cykl balijski – Galungan.

Cała wakacyjna wyspa zapełnia się tego dnia odświętnie ubranymi ludźmi, zmierzającymi do świątyń, odwiedzających się nawzajem i świętujących razem w swoich społecznościach zwycięstwo Dharmy nad Adharma. Czyli w tłumaczeniu na język z nad Wisły triumf Boga nad Szatanem. Gdyby pójść jeszcze dalej można by dokonać porównania i rzec, iż to dzień o podobnym jak Wielkanoc charakterze gatunkowym.

Galungan poza Bali obchodzony jest również w innych zakamarkach Indonezji, wszędzie tam gdzie mieszkają społeczności Balijczyków, między innymi na odległej Sumatrze.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*