Wiadomości Indonezja / Archipelag – „Once upon a time – Republika Indonezja Grudzień 2020”

Z nieukrywaną ulgą i nadzieją na lepsze jutro, czas zamknąć zarówno grudzień jak i cały miniony rok 2020-ty. Jakkolwiek by nie patrzeć na ostatni miesiąc i miesiące go poprzedzające, zakończył on z pewnością najbardziej zwariowany i nieobliczalny czas w nowoczesnej historii ziemi, zakrętów dziejowych i człowieka.

Chciało by się rzec, że teraz może być już tylko lepiej, tym nie mniej, nieśmiało proponuję mimo wszystko nie odpinać pasów bezpieczeństwa, gdyż nie jeden jeszcze zakręt przed nami na wyboistej drodze roku 2021-ego.

Jeżeli chodzi o głównego, śmiercionośnego winowajcę ubiegłorocznej zawieruchy, w grudniu w Indonezji przybyło 200 000 nowych przypadków Covid19, przybyło też 5000 ofiar wirusa Sarscov2. Nowy rok zaczynamy na poziomie 730 000 chorych i 22 000 ofiar Pandemii.

Czy szczepionka „załatwi” problem, wyjaśni się w nadchodzących miesiącach a może nawet (niestety) i latach. Pierwsze szczepionki dotarły na Archipelag już 16-tego grudnia, tym nie mniej do dopuszczenia ich na rynek czeka je dwuprogowa procedura zatwierdzająca czytaj daleka droga. Pierwszą przeszkoda jest BPOM, czyli urząd zatwierdzający nowo wprowadzane preparaty medyczne. Druga przeszkoda do przeskoczenia jest o wiele wyższa i jest nią Islam i działająca w jego imieniu Rada Ulemów MUI, wydająca certyfikaty Halal tudzież Fatwy, decydujące o tym jak do rozpatrywanego „Produktu” podchodzić ma każdy pobożny muzułmanin, których w Republice jest nie bagatela bo ok. 250 milionów. 

Po przejściu w. w. procedur rozpocznie się szczepienie Indonezyjczyków, które jak zapowiedział Prezydent Jokowi, będzie ogólne i bezpłatne.

Innym ważnym wątkiem około pandemicznym, była zmiana przepisów o przemieszczaniu się pomiędzy wyspami i miastami Indonezji. Do tej pory turystyka lokalna wisiała na tzw. rapid testach, czyli szybkich i tanich testach krwi. Od 22-go grudnia w ruchu krajowym, podobnie jak i międzynarodowym, trzeba się wykazać testem swab-antygen alias rapid-antygen, pobieranym z nosa i co najważniejsze, znacznie droższym od klasycznego rapid testu.

Zmiany te spowodowały sporą falę kasacji grudniowych wakacji w turystyce krajowej. Na Bali liczba wycofanych rezerwacji hotelowych sięgnęła ponad 30 000.

Zakładając, iż każda rezerwacja, w kontekście dosyć dużych rodzin Indonezyjczyków, to średnio nie mniej niż 3-4 Osoby, łatwo policzyć, iż na Bali nie dotarło ponad 100 000 Gości wybierających się na święta oraz sylwestra.

Na pocieszenie Balijczykom pozostaje fakt, iż w grudniu głośno mówiło się o budowie nowej linii kolejowej z okolic portu morskiego Gilimanuk przy cieśninie dzielącej wyspy Bali i Java do miasta Denpasar. Realizacja takiego projektu mocno odciąży przeładowane balijskie arterie, północną i południową, biegnące od wspomnianej przeprawy promowej do położonych na południu wyspy kurortów, Kuta, Seminyak, Nusa Dua, Sanur czy Candidasa.     

Grudzień nie był łatwym miesiącem dla Joko Widodo, urzędującego Prezydenta RI. Po listopadowej wpadce korupcyjnej ministra morskiego Edhy’ego Prabowo w grudniu w szpony komisji antykorupcyjnej wpadł minister spraw społecznych Juliari Batubara. Minister podróżował z walizkami wyładowanymi pieniędzmi, pochodzącymi z funduszy pomocy w walce z Covid.

Między innymi te wstydliwe wydarzenia skłoniły Joko Widodo do przeprowadzenia gruntownego liftingu rządu, jeszcze przed grudniowymi świętami i nowym rokiem. Z rekami ministerialnymi  i stanowiskami pożegnało się w sumie 6-ciu ministrów, w tym, poza dwoma zdymisjonowanymi, między innymi minister zdrowia i minister turystyki.

Nowym dowodzącym, niezmiernie ważnego w Indonezji ministerstwa turystyki został konkurent Prezydenta Jokowiego w ostatnich wyborach prezydenckich Sandiaga Uno. Tym samym, dołączył on do swojego mentora, Generała Prabowo Subianto, który ministrem spraw wewnętrznych jest już od dosyć dawna.

Innym zmartwieniem Prezydenta były pomówienia o nepotyzm w związku z odbywającymi się na początku grudnia wyborami samorządowymi Pilikada 2020. W jawajskim mieście Solo o najważniejszy urząd ubiegał się syn a w sumatrzańskim Medan, zięć urzędującej głowy państwa. Trudno nie zgodzić się z krytykami, iż nie jest to sytuacja w pełni normalna i transparentna. Warto tutaj dodać, iż obaj młodzieńcy wyszli ze swoich „potyczek” wyborczych zwycięsko. Zatem jak by nie patrzeć … trwaj dynastio … trwaj. 

W minionym miesiącu swój ciąg dalszy miała burzliwa, rozpoczęta w listopadzie saga związana z Frontem Obrońców Islamu (FPI), którego charyzmatyczny przywódca Rizieq Shihab powrócił w listopadzie z Arabii Saudyjskiej do Dżakarty.

Ósmego grudnia policja w stolicy republiki, zastrzeliła w nie do końca oczywistych okolicznościach 6-ciu członków wspomnianej Formacji. Relacje obu stron zajścia dosyć mocno się od siebie różniły, co wzmogło tylko i tak wysokie napięcie na linii Rząd vs FPI.

Niespełna tydzień po wspomnianym zajściu do aresztu trafił też sam lider kilkumilionowej organizacji. Ciążące na nim zarzuty, dotyczyły jednak nie tyle kwestii politycznych czy religijnych a łamania przez Rizieq’a protokołu Covid, poprzez organizowanie licznych wieców i spotkań bez przestrzegania zasad sanitarnych.

Kulminacja próby sił przyszła natomiast w samą wigilie nowego roku, kiedy to rząd zdelegalizował FPI, zabraniając organizacji wszelkiej działalności na terenie RI.

Z tematów lekkich, łatwych i przyjemnych warto zauważyć 10-cio miliardowy kontrakt z koreańskim koncernem LG ma budowę na Jawie fabryki baterii do samochodów elektrycznych EV. A skoro jesteśmy już przy autach na prąd … najważniejszy przewoźnik miejski w stołecznej Dżakarcie, operator Trans Jakarta, zamierza przesiąść się w ciągu następnych lat na autobusy elektryczne. Do tej pory po ulicach stolicy jeździ ich niespełna 2 %. Jeżeli deklaracje wejdą w życie w roku 2030 po ulicach jeździć ma ich ok. 100 000, co stanowić będzie ok 80 % całej stajni Trans Jakarta.

Również w grudniu podniesiono akcyzę na papierosy i zaliczono premierę polskiej superprodukcji gaming’owej, gry komputerowej Cyberpunk 2077

I to by było na tyle w kontekście grudnia 2020-go. Do przeczytania za rok 🙂  

Piotr Śmieszek

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*