Wiadomości Indonezja / Archipelag : Indonezyjscy chrześcijanie rozpoczęli Wielki Tydzień.

 

Podobnie jak na całym świecie Niedziela Palmowa rozpoczęła indonezyjski wielki tydzień oczekiwania na Święta Wielkanocne.Indonezja biorąc pod uwagę liczbę wyznawców danej religii, jest krajem w 85 % muzułmańskim. Jeżeli zaś weźmiemy pod uwagę obszar występowania poszczególnych wyznań, katolicka część stanowi około 30% całego Archipelagu.

Wschodnie rubieże Republiki jak chociażby Flores, Timor, indonezyjska Nowe Gwinea, Biak, Ambon, Moluki oraz części innych wysp (Sulawesi-Celebes, Sumatra i BorneoKalimantan) są obszarami znacznie mniej zaludnionymi a indonezyjscy katolicy wywodzą się głównie z tych rejonów.

Również zdecydowanie zislamizowana stołeczna wyspa Jawa ma kilka prężnych skupisk chrześcijan.

Wyjątkami są sumatrzańska prowincja Aceh oraz rajska wyspa Bali gdzie w 95% dominuje Islam i Hinduizm.

A skoro tak to podobnie jak w Polsce i na całym świecie chrześcijańskim, Indonezyjczycy wyznający Chrystusa rozpoczęli w niedzielę wielki tydzień oczekiwania na Święta Wielkanocne.

Początek wielkiego tygodnia zaś to nie co innego jak oczywiście tradycyjna Niedziela Palmowa symbolizująca historyczny wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy.

W pewnym sensie sceneria drzew palmowych jakie porastają Archipelag bardziej koresponduje z palmowym charakterem wielkiej niedzieli niż wciąż skąpane w chłodzie obchody w kraju nad Wisłą.

 


 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*