Indonezja / Wiadomości : Powstaje Pierwsze w Indonezji Sanktuarium Rekinów

 

Rząd Indonezji zaalarmowany kurczącą się populacją unikalnych zwierząt morskich, zamieszkujących obszar wysp Raja Ampat w prowincji Papua Zachodnia, postanowił nadać mu rangę Sanktuarium Morskiego Rekinów.

Umożliwi to większą ochronę tutejszych raf koralowych i ich mieszkańców.Rząd Republiki Indonezji zapowiedział we wtorek iż podjęto decyzję o utworzeniu nowego, ogromnego „Sanktuarium – Parku” oceanicznego o powierzchni 46 000 kilometrów kwadratowych.

Ma ono zostać utworzone wokół archipelagu wysp Raja Ampat niedaleko miejscowości Sorong, na półwyspie Ptasia Głowa w zachodniej części Nowej Gwinei.

Ten należący do prowincji Papua Zachodnia obszar, jest wciąż jeszcze domem dla ogromnej liczby unikalnych oraz zagrożonych wyginięciem zwierząt morskich.

Spotkać w tutejszych wodach można rekiny, mantry, krowy morski, żółwie oraz setki gatunków ryb i morskich stworzeń tropikalnych, żyjących w tak zwanym Koralowym Trójkącie Azji Południowo Wschodniej.

Jedna z przyczyn podjęcia przez rząd Indonezji decyzji o utworzeniu Sanktuarium Morskiego Rekinów jest fakt, iż w tym coraz mocniej eksploatowanym turystycznie rejonie Archipelagu, populacja niektórych gatunków zwierząt morskich a rekinów w szczególności jest zagrożona z powodu nielegalnego wprowadzania ich do handlu poprzez akwarystów i restauratorów.

Rekiny a ściślej ich płetwy są łakomym w pełnym tego słowa znaczeniu kąskiem dla smakoszy nie tylko z Azji lecz z całego świata.

Amerykańscy badacze z grupu WildAid zajmującej się ochroną miejsc takich jak właśnie Raja Ampat potwierdzają smutne dane statystyczne, iż liczebność niektórych gatunków miejscowych rekinów skurczyła się w ostatnich kilku latach nawet o 90%.

Posunięcie rządowe ma poprawić ten stan rzeczy umożliwiając jednocześnie rozsądna eksplorację tego najpiękniejszego podwodnego zakątka Indonezji przez turystów.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*