Indonezja / Wiadomości : Powstaje Pierwsze w Indonezji Sanktuarium Rekinów

 

Rząd Indonezji zaalarmowany kurczącą się populacją unikalnych zwierząt morskich, zamieszkujących obszar wysp Raja Ampat w prowincji Papua Zachodnia, postanowił nadać mu rangę Sanktuarium Morskiego Rekinów.

Umożliwi to większą ochronę tutejszych raf koralowych i ich mieszkańców.Rząd Republiki Indonezji zapowiedział we wtorek iż podjęto decyzję o utworzeniu nowego, ogromnego „Sanktuarium – Parku” oceanicznego o powierzchni 46 000 kilometrów kwadratowych.

Ma ono zostać utworzone wokół archipelagu wysp Raja Ampat niedaleko miejscowości Sorong, na półwyspie Ptasia Głowa w zachodniej części Nowej Gwinei.

Ten należący do prowincji Papua Zachodnia obszar, jest wciąż jeszcze domem dla ogromnej liczby unikalnych oraz zagrożonych wyginięciem zwierząt morskich.

Spotkać w tutejszych wodach można rekiny, mantry, krowy morski, żółwie oraz setki gatunków ryb i morskich stworzeń tropikalnych, żyjących w tak zwanym Koralowym Trójkącie Azji Południowo Wschodniej.

Jedna z przyczyn podjęcia przez rząd Indonezji decyzji o utworzeniu Sanktuarium Morskiego Rekinów jest fakt, iż w tym coraz mocniej eksploatowanym turystycznie rejonie Archipelagu, populacja niektórych gatunków zwierząt morskich a rekinów w szczególności jest zagrożona z powodu nielegalnego wprowadzania ich do handlu poprzez akwarystów i restauratorów.

Rekiny a ściślej ich płetwy są łakomym w pełnym tego słowa znaczeniu kąskiem dla smakoszy nie tylko z Azji lecz z całego świata.

Amerykańscy badacze z grupu WildAid zajmującej się ochroną miejsc takich jak właśnie Raja Ampat potwierdzają smutne dane statystyczne, iż liczebność niektórych gatunków miejscowych rekinów skurczyła się w ostatnich kilku latach nawet o 90%.

Posunięcie rządowe ma poprawić ten stan rzeczy umożliwiając jednocześnie rozsądna eksplorację tego najpiękniejszego podwodnego zakątka Indonezji przez turystów.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*