Wschodni zakamarek Republiki Indonezji – Papua Zachodnia

 

 Papua to nazwa autonomicznej prowincji Republiki Indonezji, usytuowanej na wschodniej części wyspy Nowej Gwinea.

Nowa Gwinea ze swoja powierzchnia prawie 800 tysięcy km/2 jest drugą co do wielkości wyspą świata po duńskiej Grenlandii.


Papua lub Papua Zachodnia, zwana również kiedyś (przed uzyskaniem większej autonomii od rządu w Dżakarcie) Irian Jaya albo Irianem Zachodnim, zajmuje 420 tysięcy km/2 Nowej Gwinea, czyniąc prowincję największą 22%-ową częścią składową całego Archipelagu Indonezji.

Fenomenem jest fakt, iż tak ogromną przestrzeń zamieszkuje zaledwie niespełna 3 mln mieszkańców.

Brak infrastruktury, dróg i mostów wewnątrz wyspy, czyni z niej dziewiczą i nie zbadaną w prawie 75%.

Praktycznie tylko linia brzegowa posiada co kilkaset kilometrów organizmy miejskie, a nieliczne miejscowości wewnątrz wyspy, są praktycznie odcięte od świata i obsługiwane przez niewielkie samoloty prywatnych przewoźników operujących w prowincji.

Najbardziej znane głównie z ekspedycji turystycznych są tereny miasteczka Wamena i okalającej je Doliny Baliem.

To właśnie w okolicach Wamena żyją „popularni”, znani z filmów i fotografii członkowie plemion Dani i Yali, których nadzy mężczyźni skąpo zakrywają swoje przyrodzenia zrobionymi z tyki „Kotekami”.

Papua słynie również z olbrzymich zapasów różnych bogactw naturalnych wśród których na pierwsze miejsce wysuwa się złoto, wydobywane na południu wyspy przez amerykańską spółkę Free Port.

Zasoby drewna i ryb wydają się być niemalże nieograniczone, co zdaje się dobrze rokować rozwojowi prowincji przyszłości.

Jest też Papua Zachodnia posiadaczem jedynego indonezyjskiego lodowca, Puncak Jaya, który będąc zarazem najwyższym szczytem w całej Indonezji może się pochwalić jedynym lodowcem pomiędzy Himalajami i Andami.

Papua stanowi ulubiony cel wypraw płetwonurków z całego świata, którzy w zależności od preferencji, oglądają zatopione wraki z II wojny światowej w okolicach Manokwari i na wyspie Biak., lub podwodne ogrody w grupie wysepek Raja Ampat, niedaleko miejscowości Sorong na półwyspie Ptasia Głowa.

kliknij by zobaczyć więcej

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*