Wschodni zakamarek Republiki Indonezji – Papua Zachodnia

 

 Papua to nazwa autonomicznej prowincji Republiki Indonezji, usytuowanej na wschodniej części wyspy Nowej Gwinea.

Nowa Gwinea ze swoja powierzchnia prawie 800 tysięcy km/2 jest drugą co do wielkości wyspą świata po duńskiej Grenlandii.


Papua lub Papua Zachodnia, zwana również kiedyś (przed uzyskaniem większej autonomii od rządu w Dżakarcie) Irian Jaya albo Irianem Zachodnim, zajmuje 420 tysięcy km/2 Nowej Gwinea, czyniąc prowincję największą 22%-ową częścią składową całego Archipelagu Indonezji.

Fenomenem jest fakt, iż tak ogromną przestrzeń zamieszkuje zaledwie niespełna 3 mln mieszkańców.

Brak infrastruktury, dróg i mostów wewnątrz wyspy, czyni z niej dziewiczą i nie zbadaną w prawie 75%.

Praktycznie tylko linia brzegowa posiada co kilkaset kilometrów organizmy miejskie, a nieliczne miejscowości wewnątrz wyspy, są praktycznie odcięte od świata i obsługiwane przez niewielkie samoloty prywatnych przewoźników operujących w prowincji.

Najbardziej znane głównie z ekspedycji turystycznych są tereny miasteczka Wamena i okalającej je Doliny Baliem.

To właśnie w okolicach Wamena żyją „popularni”, znani z filmów i fotografii członkowie plemion Dani i Yali, których nadzy mężczyźni skąpo zakrywają swoje przyrodzenia zrobionymi z tyki „Kotekami”.

Papua słynie również z olbrzymich zapasów różnych bogactw naturalnych wśród których na pierwsze miejsce wysuwa się złoto, wydobywane na południu wyspy przez amerykańską spółkę Free Port.

Zasoby drewna i ryb wydają się być niemalże nieograniczone, co zdaje się dobrze rokować rozwojowi prowincji przyszłości.

Jest też Papua Zachodnia posiadaczem jedynego indonezyjskiego lodowca, Puncak Jaya, który będąc zarazem najwyższym szczytem w całej Indonezji może się pochwalić jedynym lodowcem pomiędzy Himalajami i Andami.

Papua stanowi ulubiony cel wypraw płetwonurków z całego świata, którzy w zależności od preferencji, oglądają zatopione wraki z II wojny światowej w okolicach Manokwari i na wyspie Biak., lub podwodne ogrody w grupie wysepek Raja Ampat, niedaleko miejscowości Sorong na półwyspie Ptasia Głowa.

kliknij by zobaczyć więcej

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*