2 stycznia, 2013

Wiadomości Indonezja / Jawa – Sumedang – Yogyakarta : Mięso z pola czyli jawajskie i wegetariańskie co nie co.

Dufu, Tofu albo Tahu  alias jak zwano go onegdaj „mięso z pola”,  jest jednym z najbogatszych w białko produktem wegetariańskim, spożywanym jak świat długi i szeroki. Z uwagi na swój azjatycki rodowód można go tutaj spotkać na prawie każdym rogu ulicy. Serek Tahu nie jest w prawdzie wymysłem czysto indonezyjskim ale chińskim, tym nie mniej zadomowił się on na archipelagu bardzo bobrze. Co więcej dorobił się również w Indonezji swoich licznych endemicznych kuzynów. Stworzona przed 2000 tysiącami lat przez mnichów buddyjskich receptura wdarła się na przestrzeni stuleci na salony Azji ale i nie tylko Azji.

Dzisiaj w najlepszych restauracjach Paryża, Londynu czy Nowego Yorku zjeść można liczne zdrowe i co najważniejsze niskokaloryczne potrawy sojowe.

Typowo jawajską odmianą buddyjskiego „mięsa z pola” jest popularne Tahu Sumedang. Unikalna technika zastosowania klasycznej receptury, polegającej na całonocnym moczeniu ziaren soi, dokładnym ich mieleniu, gotowaniu a następnie poddawaniu koagulacji, powoduje iż Tahu Sumedang jest w środku prawie puste niczym gąbka.

Rumiane sześciany wymyślone i stworzone na początku XX wieku prze indonezyjskiego chińczyka Ong Kino z miasta Sumedang na Jawie, są dzisiaj jedną z najbardziej popularnych przekąsek z jawajskiej ulicy. Najlepiej smakują przegryzane ostrą papryczką lub polane sambalem tudzież sosem sojowym.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*