Saya Indonesia - Saya Pancasila

Dzisiaj Indonezja po raz pierwszy w swojej 72-u letniej historii, obchodzi uroczyście święto Pancasila. Rok temu, urzędujący prezydent Joko Widodo (Jokowi) ogłosił całej Republice, iż od roku 2017-tego, pierwszy czerwca, będzie zawsze dniem wolnym od pracy, świętem narodowym, na cześć ideologii założycielskiej państwa zawartej właśnie w Pancasila. Więcej »

Archipelag Znikających Wysp

Miło nam podzielić się z Wami wiadomością, iż od dzisiaj w księgarniach Empik oraz wszystkich innych dobrych księgarniach na terenie Polski można już nabyć książkę „Archipelag Znikających Wysp”. Książkę napisali Piotr Śmieszek i Sergiusz Prokurat a wydało wydawnictwo Bezdroża, którego miłośnikom przygód przedstawiać chyba nie trzeba. Więcej »

Nowy Przewodnik wydawnictwa Bezdroża

W dniu dzisiejszym na polskim rynku wydawniczym pojawia się nowy Przewodnik, obejmujący swoją treścią najbardziej popularną część wielkiego Archipelagu wysp Indonezji. Więcej »

Indonezyjski pierwiosnek na polskim Woodstock

W Kostrzynie nad Odrą rozpoczął się właśnie polski festiwal Woodstock. W tegorocznej 23-ej już edycji publiczność będzie miała okazję pierwszy raz posłuchać rock’a z archipelagu. Więcej »

Wiadomości Indonezja / Moluki – Morotai : Pomóż dzieciom z wyspy Morotai.

„Rotary Club” Warszawa Józefów oraz społeczność „Help Morotai” realizują projekt pomocy dla dzieci z wiosek na wyspie Morotai w Indonezji. Obecnie Rotary Warszawa Józefów zbiera fundusze jako tzw. wkład własny, który ma w przyszłości zaowocować ubieganiem się o grant z funduszy „Rotary International”. Więcej »

 

Wiadomości Indonezja / Java : Om Telolet Om!

om

Indonezyjską Javę ogarnęła trzy miesiące temu dziwna moda polegająca na prowokowaniu przez grupki młodzieży, kierowców autobusów do frywolnego korzystania z klaksonów swoich wielkich pojazdów.

Polega to w zasadzie na bardzo prostym zabiegu. Dzieciaki wypisują na kartkach slogan „Om Telolet Om”, ustawiają się przy ruchliwych drogach i bardzo werbalnie zachęcają mijających kierowców do trąbienia.

Sama nazwa tego ulicznego performance oznacza wszak nic innego jak „Zatrąb Wujku Zatrąb!!”. Moda pojawiła się pod koniec roku 2016 w momencie kiedy pierwsi łowcy klaksonów zaczęli publikować swoje zdobyczy na Youtube Najbardziej popularne filmiki mają nawet po kilka milionów odsłon. Łowcy autobusów okazali się być na tyle przebojowi, iż lekko spam-ując podpinali linki z klaksonami znanym d’j-om a ci odwdzięczyli się kilkoma hitami z sygnałami indonezyjskich klaksonów w tle. I tak uliczne zabawy weszły na salony popkultury. Moda na autobusowe klaksony pobudziła również kreatywność jawajskich kierowców którzy montują w swoich autobusach coraz ciekawsze sygnały.

Piotr Śmieszek.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*