Once Upon a Time – Indonezja – Sierpień 2020.

Sierpień zaczęliśmy w Indonezji 110 000 przypadków zakażeń, zamknęliśmy natomiast 172 000 zainfekowanymi wirusem sarscov2. Więcej »

Archipelag Znikających Wysp

Miło nam podzielić się z Wami wiadomością, iż od dzisiaj w księgarniach Empik oraz wszystkich innych dobrych księgarniach na terenie Polski można już nabyć książkę „Archipelag Znikających Wysp”. Książkę napisali Piotr Śmieszek i Sergiusz Prokurat a wydało wydawnictwo Bezdroża, którego miłośnikom przygód przedstawiać chyba nie trzeba. Więcej »

Nowy Przewodnik wydawnictwa Bezdroża

W dniu dzisiejszym na polskim rynku wydawniczym pojawia się nowy Przewodnik, obejmujący swoją treścią najbardziej popularną część wielkiego Archipelagu wysp Indonezji. Więcej »

Tadeusz Biedzki – Wyspy Niepoliczone !!

Na rynku księgarskim pojawiła się właśnie nowa, książka o Republice Indonezji. Autorem jest popularny pisarz i podróżnik Tadeusz Biedzki, który w reporterskim stylu udokumentował swoje dwie długie wyprawy na Archipelag. Więcej »

Kolejny odcinek Indonezja TV a w nim Lumpia czyli przysmak z pod znaku street food Indonesia

W dzisiejszym, siódmym już odcinku, Indonezja TV na naszym kanale Youtube, ponownie krótka przygoda z indonezyjskim „street food”. Dzisiaj jedna z kultowych potraw z jawajskiej Yogyakarta czyli Lumpia Samijaya. Więcej »

 

Wiadomości Indonezja / Java (Jawa) – Yogyakarta : Ramadan’owy Street Food w Indonezji!

Kilka dni temu cały świat islamu a co za tym idzie również Indonezja, świętował zakończenie miesiąca księżycowego Ramadan oraz następujące po nim święta Idul Fitri.

Zanim jednak muzułmański „Wielki Post” dobiegł końca, życie każdego pobożnego muzułmanina, przez 30 długich dni, biegło bardzo specyficznym torem.

Przestrzegano postu i pełnej wstrzemięźliwości w czasie, gdy słońce rano wychylało się nad horyzont i zakreślało nad nim codzienny łuk w trakcie dnia. Po zachodzie zaś bez w pardonu i zahamowania uzupełniano deficyt kilkunastogodzinnych wyrzeczeń i zaciskania pasa.

Na wszystkich wyspach Indonezji, gdzie religią dominującą jest Islam, życie toczyło się podobnym rytmem. Wpisani w jego rytm żyli mieszkańcy Jawy, Sumatry, Lombok, Sulawesi , Borneo i wielu mniejszych i mniej znanych wysp archipelagu.

Zgłodniali wyposzczeni ludzie wylegali na ulice tuż przed zachodem słońca, by w lokalnych garkuchniach i na małych straganach, zaopatrzyć się w przekąski służące do jakże ważnego aktu tzw. przełamania postu (Buka Puasa) w momencie gdy Muezin da z meczetu sygnał, „bomba w górę”, jednoznaczny z jedynym narastającym pragnieniem, by napełnić brzuchy J

W dzisiejszym odcinku Indonezja TV, zapraszamy na ulice Jawy na kilkadziesiąt minut przed i kilka po zachodzie słońca. Ramadanowy „street food” to zjawisko unikalne, pojawiające się tylko raz do roku w okresie Ramadanu, znikające z ulic zaraz po skończeniu miesięcznego postu. I chociaż „street food” po nim, nadal jest obecny na indonezyjskiej ulicy, ma on jednak inny wymiar i charakter, ale o tym może innym razem 🙂

Piotr Śmieszek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*