Wiadomości Indonezja / Java (Jawa) – Yogyakarta : Ramadan’owy Street Food w Indonezji!

Kilka dni temu cały świat islamu a co za tym idzie również Indonezja, świętował zakończenie miesiąca księżycowego Ramadan oraz następujące po nim święta Idul Fitri.

Zanim jednak muzułmański „Wielki Post” dobiegł końca, życie każdego pobożnego muzułmanina, przez 30 długich dni, biegło bardzo specyficznym torem.

Przestrzegano postu i pełnej wstrzemięźliwości w czasie, gdy słońce rano wychylało się nad horyzont i zakreślało nad nim codzienny łuk w trakcie dnia. Po zachodzie zaś bez w pardonu i zahamowania uzupełniano deficyt kilkunastogodzinnych wyrzeczeń i zaciskania pasa.

Na wszystkich wyspach Indonezji, gdzie religią dominującą jest Islam, życie toczyło się podobnym rytmem. Wpisani w jego rytm żyli mieszkańcy Jawy, Sumatry, Lombok, Sulawesi , Borneo i wielu mniejszych i mniej znanych wysp archipelagu.

Zgłodniali wyposzczeni ludzie wylegali na ulice tuż przed zachodem słońca, by w lokalnych garkuchniach i na małych straganach, zaopatrzyć się w przekąski służące do jakże ważnego aktu tzw. przełamania postu (Buka Puasa) w momencie gdy Muezin da z meczetu sygnał, „bomba w górę”, jednoznaczny z jedynym narastającym pragnieniem, by napełnić brzuchy J

W dzisiejszym odcinku Indonezja TV, zapraszamy na ulice Jawy na kilkadziesiąt minut przed i kilka po zachodzie słońca. Ramadanowy „street food” to zjawisko unikalne, pojawiające się tylko raz do roku w okresie Ramadanu, znikające z ulic zaraz po skończeniu miesięcznego postu. I chociaż „street food” po nim, nadal jest obecny na indonezyjskiej ulicy, ma on jednak inny wymiar i charakter, ale o tym może innym razem 🙂

Piotr Śmieszek

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*