Once Upon a Time – Indonezja – Lipiec 2020.

Czas na podsumowanie miesiąca lipca na Archipelagu. Niestety pod jednym względem nie różnił się on od swoich tegorocznych poprzedników i zdominowany był przez informacje linkujące lub bezpośrednio tyczące pandemii Covid19. Więcej »

Archipelag Znikających Wysp

Miło nam podzielić się z Wami wiadomością, iż od dzisiaj w księgarniach Empik oraz wszystkich innych dobrych księgarniach na terenie Polski można już nabyć książkę „Archipelag Znikających Wysp”. Książkę napisali Piotr Śmieszek i Sergiusz Prokurat a wydało wydawnictwo Bezdroża, którego miłośnikom przygód przedstawiać chyba nie trzeba. Więcej »

Nowy Przewodnik wydawnictwa Bezdroża

W dniu dzisiejszym na polskim rynku wydawniczym pojawia się nowy Przewodnik, obejmujący swoją treścią najbardziej popularną część wielkiego Archipelagu wysp Indonezji. Więcej »

Tadeusz Biedzki – Wyspy Niepoliczone !!

Na rynku księgarskim pojawiła się właśnie nowa, książka o Republice Indonezji. Autorem jest popularny pisarz i podróżnik Tadeusz Biedzki, który w reporterskim stylu udokumentował swoje dwie długie wyprawy na Archipelag. Więcej »

Kolejny odcinek Indonezja TV a w nim Lumpia czyli przysmak z pod znaku street food Indonesia

W dzisiejszym, siódmym już odcinku, Indonezja TV na naszym kanale Youtube, ponownie krótka przygoda z indonezyjskim „street food”. Dzisiaj jedna z kultowych potraw z jawajskiej Yogyakarta czyli Lumpia Samijaya. Więcej »

 

Wiadomości Indonezja / Archipelag : Malaria po Indonezyjsku.

indo_2011-09-19_14-56-23_es

Chociaż mamy już XXI wiek, termin „Malaria” wciąż brzmi co najmniej porażająco, kojarząc się niechlubnie z europejskimi podróżnikami umierającymi w gorączce i cierpieniach, gdzieś w ogólnie pojętych tropikach, podczas swoich egzotycznych wypraw na tak zwane krańce świata.

Malaria pojawia się zatem często i logicznie w strefie zainteresowań i obaw Osób wybierających się do Indonezji, która wraz z całym rejonem Azji południowo wschodniej do takich malarycznych tropików się zalicza. I jest w tych troskach sporo prawdy, wszak przezorność raczej nie szkodzi, chociaż z biegiem lat i ta pasożytnicza choroba tropikalna, zdaje się być coraz bardziej do ogarnięcia dla „śmiałków” wybierających się w zagrożone zarażeniem rejony świata.

malaria-swiat

W przypadku archipelagu febra, jak kiedyś zwano malarię, nie jest na szczęście zagrożeniem kardynalnym, jak ma to dla porównania miejsce w centralnym pasie afrykańskim. Tym nie mniej, nie można zagadnienia bagatelizować i warto mieć je pod lupą przemieszczając się po indonezyjskich wyspach.

Chociaż na mapkach światowej organizacji zdrowia Indonezja traktowana jest jako jedna jednostka terytorialna, gdzie zagrożenie malarią określa się ogólnie jako średnie, by lepiej poznać temat, warto wczytać się w lokalną mapę, rozbijającą republikę i występowanie malarii, na poszczególne prowincje.

Widać na niej, iż większa część stołecznej Javy jest absolutnie wolna od malarii, podobnie jak popularna wśród turystów Bali, Sumatra i spora część Sulawesi (Celebes).

Print

Nieco gorzej jest natomiast dalej na wschód republiki. Do najbardziej malarycznych rejonów Indonezji zaliczają się prowincje Papua i Papua Zachodnia, położone po indonezyjskiej stronie Nowej Gwinei. Są to w zasadzie jedyne regiony Indonezji, gdzie podczas trekkingów warto rozważyć profilaktyczne stosowanie antymalarycznych środków farmaceutycznych (malarone) . W pozostałych zakątkach Indonezji wystarczą dobre, lokalne kremy odstraszające komary, tym bardziej że odstraszając natrętne owady, chronią również przed gorączką denga 🙂

Piotr Śmieszek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*