Wiadomości Indonezja / Archipelag : Indonezja zaczyna aktywnie chronić swoje dziedzictwo kulturowe.

 

Wprowadzony na początku roku i wciąż udoskonalany system kontroli wywozu antyków poza terytorium Archipelagu, nabiera właściwego tempa. Nowy program funkcjonuje już na Jawie, Bali i Małych Wyspach Sundajskich. Czas na kolejne wyspy Republiki.Dzisiaj wiadomości dla podróżujących po Indonezji miłośników etnicznych wyrobów artystycznych oraz wszelkich antyków z czasów prekolonialnych i kolonialnych.

Jeszcze nie tak dawno nikt praktycznie nie zwracał uwagi na to co wywozili w swoich bagażach turyści spędzający wakacje na Archipelagu.

Sądzi się, iż wiele „set letnich” eksponatów wyjechało bezpowrotnie z Bali, Dżakarty i innych międzynarodowych portów lotniczych w kraju.

Widząc skalę zjawiska, w obawie o bezpowrotne uszczuplenie dziedzictwa własnej kultury, wprowadzono z końcem ubiegłego roku nowe ostrzejsze przepisy.

Zezwalają one na zakup i przekroczenie granicy, jedynie wyrobów nie starszych niż 50 letnie.

Urzędnicy przyznają, iż nowe przepisy mimo ich formalnego obowiązywania, wciąż są wdrażane i minie jeszcze trochę czasu zanim będą funkcjonować pełna para na całym archipelagu.

Jednym z powodów przeciągania się w czasie wdrażania nowych przepisów, jest konieczność koordynacji pracy wielu urzędów naraz z urzędem kultury i sztuki oraz urzędem celnym na czele.

Drugim opóźniaczem jest fakt, iż jedynie w przypadku „zabytkówjawajskich, balijskich czy z archipelagu Małych Wysp Sundajskich wiedza historyczna jest wystarczająca do sprawowania i skutecznego nadzoru obrotu dziełami sztuki.

Do weryfikacji dorobku artystycznego poprzednich pokoleń z Borneo, Sumatry czy Nowej Gwinei wiedza i sprzęt specjalistyczny wciąż wymagają udoskonalenia.

Jednym z pierwszych kroków jakie już zostały centralnie zarządzone jest apel, rozporządzenie do wszystkich antykwariuszy i handlarzy dziełami sztuki by sprawdzili czy oferowane przez nich eksponaty kwalifikują się do legalnej sprzedaży.

 

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*