Wiadomości Indonezja / Archipelag : Indonezja zaczyna aktywnie chronić swoje dziedzictwo kulturowe.

 

Wprowadzony na początku roku i wciąż udoskonalany system kontroli wywozu antyków poza terytorium Archipelagu, nabiera właściwego tempa. Nowy program funkcjonuje już na Jawie, Bali i Małych Wyspach Sundajskich. Czas na kolejne wyspy Republiki.Dzisiaj wiadomości dla podróżujących po Indonezji miłośników etnicznych wyrobów artystycznych oraz wszelkich antyków z czasów prekolonialnych i kolonialnych.

Jeszcze nie tak dawno nikt praktycznie nie zwracał uwagi na to co wywozili w swoich bagażach turyści spędzający wakacje na Archipelagu.

Sądzi się, iż wiele „set letnich” eksponatów wyjechało bezpowrotnie z Bali, Dżakarty i innych międzynarodowych portów lotniczych w kraju.

Widząc skalę zjawiska, w obawie o bezpowrotne uszczuplenie dziedzictwa własnej kultury, wprowadzono z końcem ubiegłego roku nowe ostrzejsze przepisy.

Zezwalają one na zakup i przekroczenie granicy, jedynie wyrobów nie starszych niż 50 letnie.

Urzędnicy przyznają, iż nowe przepisy mimo ich formalnego obowiązywania, wciąż są wdrażane i minie jeszcze trochę czasu zanim będą funkcjonować pełna para na całym archipelagu.

Jednym z powodów przeciągania się w czasie wdrażania nowych przepisów, jest konieczność koordynacji pracy wielu urzędów naraz z urzędem kultury i sztuki oraz urzędem celnym na czele.

Drugim opóźniaczem jest fakt, iż jedynie w przypadku „zabytkówjawajskich, balijskich czy z archipelagu Małych Wysp Sundajskich wiedza historyczna jest wystarczająca do sprawowania i skutecznego nadzoru obrotu dziełami sztuki.

Do weryfikacji dorobku artystycznego poprzednich pokoleń z Borneo, Sumatry czy Nowej Gwinei wiedza i sprzęt specjalistyczny wciąż wymagają udoskonalenia.

Jednym z pierwszych kroków jakie już zostały centralnie zarządzone jest apel, rozporządzenie do wszystkich antykwariuszy i handlarzy dziełami sztuki by sprawdzili czy oferowane przez nich eksponaty kwalifikują się do legalnej sprzedaży.

 

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*