Wiadomości Indonezja / Nowa Gwinea : Nowa inicjatywa Dżakarty dla prowincji Papua i Papua Zachodnia.

Na Jawie podjęto decyzję o uruchomieniu nowej jednostki rządowej w celu lepszej kontroli alokacji środków z budżetu centralnego dla prowincji Papua i Papua Zachodnia. Jest to kolejny gest stolicy w kierunku niezadowolonych Prowincji.Kilka razy poruszaliśmy już (w kontekście dziejących się wydarzeń) kwestie dwóch indonezyjskich prowincji na Nowej Gwinei.

Coraz częściej z Papua i Papua Zachodniej dochodziły głosy protestów rdzennych mieszkańców.

Indonezyjscy Papuasi domagają się od Dżakarty większej niż dotychczas autonomii w ramach Republiki Indonezji, a ostatnio coraz częściej wręcz przeprowadzenia referendum niepodległościowego.

Jako główna przyczynę swojego niezadowolenia podaja na pierwszym miejscu zapuszczenie gospodarcze i edukacyjne zachodniej części wyspy.

Trzeba obiektywnie przyznać iż Dżakarta słucha i odpowiada (szczególnie w ostatnim okresie) na głosy ze wschodnich rubieży.

Vice Prezydent Boediono wydał właśnie dekret o powołaniu nowego „Ciała” rządowego do koordynacji prowadzonej polityki oraz przyspieszania rozwoju obu najbardziej na wschód wysuniętych prowincji na Archipelagu.

Nowo powołana Komórka Rządowa nosić będzie dosyć enigmatycznie brzmiący kryptonim UP4B.

Jednym z podstawowych zadań UP4B będzie kontrola i optymalne rozdysponowywanie płynących z Dżakarty środków finansowych.

Mimo, iż prowincje z Nowej Gwinei były już do tej pory sowicie zasilane ze stołecznej kasy, region wciąż pozostawał słabo rozwinięty.

Wszystkie regulacje maja wejść w życie z początkiem następnego miesiąca.

Miejmy nadzieję, że nowa inicjatywa pozwoli Papuasom poczuć się bardziej zauważanym i dowartościowanym przez Dżakartę oraz przede wszystkim podniesie ich poziom życia.

Będziemy trzymać kciuki za rozwój Papua i Papua Zachodniej i UP4B.


 

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*