Pandemia po Indonezyjsku

I właśnie w kontekście tych ostatnich liczb, statystyki nie są już tak „optymistyczne” i łaskawe dla Indonezji, ponieważ śmiertelność wśród wykrytych przypadków, sięga poziomu 9 %, a to niestety plasuje wyspiarską republikę na samym szczycie tak rozumianego zestawienia. Więcej »

Archipelag Znikających Wysp

Miło nam podzielić się z Wami wiadomością, iż od dzisiaj w księgarniach Empik oraz wszystkich innych dobrych księgarniach na terenie Polski można już nabyć książkę „Archipelag Znikających Wysp”. Książkę napisali Piotr Śmieszek i Sergiusz Prokurat a wydało wydawnictwo Bezdroża, którego miłośnikom przygód przedstawiać chyba nie trzeba. Więcej »

Nowy Przewodnik wydawnictwa Bezdroża

W dniu dzisiejszym na polskim rynku wydawniczym pojawia się nowy Przewodnik, obejmujący swoją treścią najbardziej popularną część wielkiego Archipelagu wysp Indonezji. Więcej »

Tadeusz Biedzki – Wyspy Niepoliczone !!

Na rynku księgarskim pojawiła się właśnie nowa, książka o Republice Indonezji. Autorem jest popularny pisarz i podróżnik Tadeusz Biedzki, który w reporterskim stylu udokumentował swoje dwie długie wyprawy na Archipelag. Więcej »

Once upon a time – Indonezja Listopad 2019

Na Archipelagu dzieje się co niemiara, co z resztą łatwo sobie wyobrazić, zważywszy na skalę zarówno obszarową jaki demograficzną Indonezji. Nie wszystkie „njusy” z wysp są jednak ważkie i ciekawe dla statystycznego mieszkańca Kraju nad Wisłą, stąd pomysł comiesięcznej przefiltrowanej porcji informacji w pigułce. Więcej »

 

Wiadomości / Indonezja : 21en nowych partnerów Dyplomatycznych dla Indonezji

Podpisana i zaakceptowana przez Rząd Republiki Indonezji zgoda na nawiązanie stosunków dyplomatycznych z 21ma członkami Wspólnoty ONZ, powoduje iż jeszcze tylko 2 Państwa nie mają na dzień dzisiejszy dwustronnych umów dyplomatycznych z Indonezją.W poniedziałek Rząd Republiki Indonezji oraz Dom Reprezentantów RI wyraziły chęć rozpoczęcia współpracy z nowymi państwami i oznajmiły tym samym otworzenie nowych kanałów dyplomatycznych.

Informacja dotyczy nawiązania stosunków dwustronnych z 21noma nowymi Krajami, z którymi Indonezja nie utrzymywała do tej pory żadnych kontaktów.

Tym samym w dniu dzisiejszym na mapie narodów świata wchodzących w skład Organizacji Narodów Zjednoczonych pozostały już tylko dwa kraje z którymi rząd Susilo Bambanga Yudhoyono nie będzie miał nawiązanych stosunków dyplomatycznych.

Te dwa kraje to azjatycki „sąsiad: Tajwan oraz bliskowschodni Izrael.

Lista nowych partnerów dyplomatycznych Indonezji w stosunkach międzynarodowych przedstawia się z kolei następująco :

Afryka : Bostwana, Niger, Czad i Malawi

Pacyfik : Nauru, Kiribati i Tuvalu

Ameryka Centralna : Belize i Salwador

Karaiby : 5 Państw w tym Haiti i Barbados

Europa : San Marino i Czarnogóra

Azja : Bhutan

Po ogłoszeniu ustaleń Rządu i perspektywie szybkiego utworzenia nowych kanałów dyplomatycznych z wymienionymi członkami Wspólnoty Narodów Zjednoczonych (ONZ), indonezyjski Minister Spraw Zagranicznych, Marty Natalegawa, ustosunkował się również do dwóch ostatnich nie objętych nowymi układami Państw.

Podpisanie umowy i nawiązanie współpracy z Telawiwem, uzależnia rząd RI od uznania przez Państwo Żydowskie suwerenności Palestyny.

Co zaś sie tyczy Tajpei argumentacja jest prosta i sprowadza się do tego, iż po podpisaniu umowy dwustronnej z Chinami w 1990 roku, Indonezja uznaje Pekin jako jedynego reprezentanta Państwa Środka.

Jak jednak zaznaczył minister Marty pomimo, iż nie ma kontaktów dyplomatycznych, istnieje między innymi wymiana handlowa pomiędzy nie ujętymi w umowach dwustronnych Krajami.

Ma się ona szczególnie dobrze na linii RITajwan.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*