Wiadomości / Indonezja : 21en nowych partnerów Dyplomatycznych dla Indonezji

Podpisana i zaakceptowana przez Rząd Republiki Indonezji zgoda na nawiązanie stosunków dyplomatycznych z 21ma członkami Wspólnoty ONZ, powoduje iż jeszcze tylko 2 Państwa nie mają na dzień dzisiejszy dwustronnych umów dyplomatycznych z Indonezją.W poniedziałek Rząd Republiki Indonezji oraz Dom Reprezentantów RI wyraziły chęć rozpoczęcia współpracy z nowymi państwami i oznajmiły tym samym otworzenie nowych kanałów dyplomatycznych.

Informacja dotyczy nawiązania stosunków dwustronnych z 21noma nowymi Krajami, z którymi Indonezja nie utrzymywała do tej pory żadnych kontaktów.

Tym samym w dniu dzisiejszym na mapie narodów świata wchodzących w skład Organizacji Narodów Zjednoczonych pozostały już tylko dwa kraje z którymi rząd Susilo Bambanga Yudhoyono nie będzie miał nawiązanych stosunków dyplomatycznych.

Te dwa kraje to azjatycki „sąsiad: Tajwan oraz bliskowschodni Izrael.

Lista nowych partnerów dyplomatycznych Indonezji w stosunkach międzynarodowych przedstawia się z kolei następująco :

Afryka : Bostwana, Niger, Czad i Malawi

Pacyfik : Nauru, Kiribati i Tuvalu

Ameryka Centralna : Belize i Salwador

Karaiby : 5 Państw w tym Haiti i Barbados

Europa : San Marino i Czarnogóra

Azja : Bhutan

Po ogłoszeniu ustaleń Rządu i perspektywie szybkiego utworzenia nowych kanałów dyplomatycznych z wymienionymi członkami Wspólnoty Narodów Zjednoczonych (ONZ), indonezyjski Minister Spraw Zagranicznych, Marty Natalegawa, ustosunkował się również do dwóch ostatnich nie objętych nowymi układami Państw.

Podpisanie umowy i nawiązanie współpracy z Telawiwem, uzależnia rząd RI od uznania przez Państwo Żydowskie suwerenności Palestyny.

Co zaś sie tyczy Tajpei argumentacja jest prosta i sprowadza się do tego, iż po podpisaniu umowy dwustronnej z Chinami w 1990 roku, Indonezja uznaje Pekin jako jedynego reprezentanta Państwa Środka.

Jak jednak zaznaczył minister Marty pomimo, iż nie ma kontaktów dyplomatycznych, istnieje między innymi wymiana handlowa pomiędzy nie ujętymi w umowach dwustronnych Krajami.

Ma się ona szczególnie dobrze na linii RITajwan.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*