Wiadomości Indonezja / Sulawesi – Tomohon : Gwałtowna erupcja wulkanu Lokon.

 

W dniu wczorajszym indonezyjscy wulkanolodzy zanotowali kolejną w tym roku erupcję wulkanu na wyspie Sulawesi. Tym razem we znaki dał się wulkan Lokon.W dniu wczorajszym doszło do kolejnej erupcji wulkanu na północnych rubieżach wyspy Celebes w Indonezji. Wykazujący od kilku dni wzmożona aktywność stożek wulkaniczny Lokon (1580 m.n.p.m.) spłynął lawą wystrzeliwując jednocześnie chmury popiołu wulkanicznego na ponad 1500 metrów.

Lokon tworzy wraz z przyległą górą Empung tak zwane bliźniacze wulkany.

Gwałtowne, następujące po sobie erupcje, wybuchy lawy i oraz wielkie opady pyłu wulkanicznego w okolicy miasta Tomohon wywołały prawdziwą panikę wśród okolicznych mieszkańców.

W konsekwencji władze lokalne ewakuowały ponad 2500 osób z osad położonych w promieniu 3500 metrów od ziejącej ogniem góry.

Szef centrum klęsk żywiołowych z prowincji Sulawesi Północ poinformował, iż dla wszystkich wysiedlonych rodzin przygotowano schronienie tymczasowe w parku miejskim w Tomohon.

W ostatnim okresie góra Lokon daje o sobie znać co 10 lat z dokładnością szwajcarskiego zegarka. Poprzednie aktywności wulkanu odnotowano w roku 1991 i 2001.

 


 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*