Na wyspie Sulawesi mieszka jedna z bardziej nietypowych i barwnych grup etnicznych Republiki Indonezji. Górale z okolic miasta Rantepao to Torajowie, będący obok raf koralowych w okolicach Bunaken największą atrakcją turystyczną wyspy.Torajowie znani są z krwistych uroczystości pogrzebowych oraz pośmiertnych lalek Taotao przestawiających zmarłych bliskich. Nie mniej podziwia się i docenia ich piękne domy z dachami w kształcie łodzi symbolizującymi wiarę w przodków, którzy na obszar dzisiejszej Tanah Toraja przybyli z enigmatycznej dalekiej północy na pokładach wielkich łodzi.
Są też i szokujące aspekty życia mieszkańców Toraja jak chociażby praktykowany jeszcze do niedawna zwyczaj pochówku zmarłych niemowląt w specjalnie wydrążonych w pniach drzew otworach.
A wszystko to znaleźć można w prowincji Sulawesi Selatan na niewielkim obszarze położonym 350 kilometrów na północ od największego miasta Celebesu – Makassar.
Torajowie to niespełna milionowa grupa etniczna posługująca się własnym językiem i będąca w znacznej mierze protestantami.
Otoczeni przez wyznawców Allaha mieszkańcy gór w Tanh Toraja skutecznie jak do tej pory pielęgnują swoją wiarę oraz unikalna kulturę i zwyczaje. Oby nigdy nie zabrakło im siły i konsekwencji, gdyż są oni niewątpliwie jedną z ciekawszych społeczności lokalnych zamieszkujących Republikę Indonezji.
by