Wiadomości Indonezja / Jawa – Dżakarta : Nowa recepta na zakorkowaną stolice Indonezji??!!

 

Czy profesjonalny serwis taksówek motorowych ma szansę stać się antidotum na permanentne korki uliczne? Firma „Go Ojek” ma absolutne przekonanie, że jest właśnie jest i nie inaczej.Dżakarta o czym pisaliśmy już wielokrotnie jest najbardziej zakorkowanym miastem całego archipelagu. Wiedza o tym mieszkańcy oraz turyści, dyplomaci i biznesmeni którzy odwiedzają stolicę Indonezji. Permanentny korek uliczny w trakcie dnia spędza sen z powiek władzom samorządowym a walka z nim jest obok walki z powodzią stałą kartą przetargową w każdych wyborach.

Jest jednak grupa przedsiębiorców którym taki stan rzeczy jest na rękę i którzy czerpią wręcz korzyści ze sparaliżowanej korkami indonezyjskiej metropolii. Ci zdawało by się dziwacy to kierowcy taksówek motorowych znanych powszechnie jako OJEK.

Do tej pory Ojek było kilkutysięczną armią niezrzeszonych właścicieli skuterów zarabiających na życie przeciskaniem się z pasażerami pomiędzy tkwiącymi w korkach pojazdami czterokołowymi.

Ponieważ jednak życie na archipelagu nabiera coraz bardziej profesjonalnego kształtu, wiatr zmian dotarł również do sektora Ojek’ów.

W ostatnim okresie powstała pierwsza profesjonalna firma „Go Ojek” założona przez powracającego z emigracji indonezyjskiego absolwenta Harwardu.

Jak zapewnia posiadacz tytułu MBA tak szacownej uczeni swojej szansy na sukces upatruje on w braku infrastruktury i złym stanie dróg w stolicy Indonezji.

Oferta „Go Ojek” wyróżniać się będzie przede wszystkim nowymi skuterami, staranną rekrutacja kierowców oraz profesjonalnym „call center”.

W chwili obecnej w startującej dopiero firmie pracuje już ponad 200 kierowców a właściciel przedsiębiorstwa nie ukrywa chęci dalszej ekspansji i szybkiego zwiększania oferty o między innymi usługi kurierskie.

Według prowadzonych w firmie statystyk pracowity kierowca skutera zarabia dziennie około 150 tysięcy rupii czyli równowartość prawie 20 dolarów amerykańskich. Pozwala to na godne i wygodne życie w kraju gdzie miliony ludzi żyje wciąż za mniej niż 2 $ dziennie.

Biorąc pod uwagę ostatni światowy raport dotyczący sytuacji na drogach w metropoliach świata firmy Frost & Sullivan, Go Ojek nie powinien w najbliższej przyszłości narzekać spadek koniunktury.

Dżakarta znalazła się na ostatnim miejscu pod względem jakości przemieszczania się po ulicach miasta, wyprzedzając takie czarne charaktery jak Rio de Janeiro czy Kair.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*