Wiadomości Indonezja / Phnom Pen – Bangkok – Taipei – Dżakarta : Zmasowany atak na cyber przestępców.

 

Policjanci krajów Azji Południowo Wschodniej zadali w piątek skoordynowany cios internetowym gangsterom finansowym w regionie.W miniony weekend w kilku krajach rejonu Azji Południowo Wschodniej miała miejsce zakrojona na niespotykana dotąd skalę, spektakularna i skoordynowana w czasie akcja policyjna.

Na podstawie materiałów dowodowych zbieranych od kilku miesięcy przez policję Tajwanu, Tajlandii oraz Chin aresztowano setki osób trudniących się cyber wyłudzeniami.

Wszystkim zatrzymanym postawiono podobne zarzuty o międzynarodowe przestępstwa finansowe w tak zwanej szeroko pojętej „sieci”.

Oszustwa odbywały się na kilku różnych płaszczyznach i według kilku skutecznie uprawianych schematów. Między innymi polegały na fikcyjnych transakcjach w popularnych portalach B2B czy wyłudzeniach indywidualnych za nieistniejące mandaty oraz grzywny. Jednak największa liczba poszkodowanych padła ofiarą najbardziej popularnych trików na „zablokowaną kartę kredytową” i „wysokie wygrane w loteriach oraz zagraniczne darowizny lub spadki

Najwięcej osób podczas piątkowej akcji zatrzymano w Kambodży oraz Indonezji. Policja w Dżakarcie poinformowała, iż aresztowano 177 obywateli Chin i Tajwanu.
Według szacunków policyjnych osób które padły ofiarą internetowych gangsterów finansowych mogą być tysiące we wszystkich zakamarkach regionu od Filipin przez Malezję po państwo środka.

Jest to niestety minus globalizacji i wszechobecnej w życiu każdego cyberprzestrzeni, które zdominowały w ostatnim dziesięcioleciu życie na wszystkich kontynentach.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*