Wiadomości Indonezja / Papua Zachodnia – Jayapura : Demonstracje Papuasów na Nowej Gwinei.

 

Organizacja Niepodległej Papui (OPM) zorganizowała wczoraj w Jayapura i kilku innych miastach prowincji, marsze poparcia dla referendum niepodległościowego.Wczoraj w Jayapura i kilku innych miastach indonezyjskiej części Nowej Gwinei odbyły się demonstracje pokojowe nawołujące do przeprowadzenia referendum niepodległościowego na wyspie.

Dwie indonezyjskie prowincje Papua i Papua Zachodnia pragną na drodze bezkrwawego i w pełni demokratycznego referendum opowiedzieć się za przyszłą formą swojego bytu państwowego.

W stolicy prowincji Papua protest Papuasów zgromadził około 2000 osób.

Demonstracje zorganizowała OPM (Organizacja Niepodległej Papua), która w oficjalnym oświadczeniu odcięła się od krwawego incydentu z przed dwóch dni, kiedy to podczas zasadzki zginęły cztery osoby.

Przebywający w Szwecji lider OPM Yakob Pray zdecydowania wykluczył udział organizacji we wspomnianej strzelaninie koło Jayapura.

Przebywający na uchodźstwie inni liderzy organizacji niepodległościowych Papuasów planują zorganizowanie w angielskim Oxford specjalnej konferencji na rzecz wsparcia zachodu w procesie pokojowego oderwania od Republiki Indonezji.

Minister spraw zagranicznych Marty Natalegawa, który sprawował wcześniej funkcję ambasadora Republiki w Londynie, poinformował jednak iż grupa ta nie posiada szerokiego mandatu, jest nieliczna i z pewnością nie uzyska poparcia Wielkiej Brytanii, która jak zaznaczył w pełni popiera politykę Indonezji.

 


 

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*