Wiadomości Indonezja / Once Upon a Time … w Indonezji. Podsumowanie najkrótszego miesiąca roku 2023-ego… czyli … luty na Archipelagu. 

Początek marca na kartce kalendarza, zatem czas na tradycyjne podsumowanie minionego miesiąca. Za nami luty, najkrótszy miesiąc 2023-go. Jak na najkrótszy miesiąc przystało dał trochę odpocząć po pełnym statystyk i podsumowań styczniu. Tym nie mniej wydarzyło się tutaj to i owo o czym w poniższym tekście.

Najbardziej medialną wyspą miesiąca była tradycyjnie i oczywiście Bali. Jak podały władze prowincji, lotnisko międzynarodowe w Denpasar potwierdza, iż bezpośrednimi połączeniami z portem lotniczym Ngurah Rai zainteresowanych jest 13-cie linii lotniczych. Jeżeli przejdą one od słów do czynów na Bali lądować będą samoloty z USA, Chin, Indii, Japonii oraz Rosji. 

W styczniu uznawanym za jeden z najgorszych miesięcy w ruchu turystycznym, przez balijskie lotnisko przewinęło się ponad 800 tysięcy podróżujących. Stosunek przylatujących do wylatujących rozkładał się prawie 1:1. 

Co miesiąc Bali zaskakuje nowymi pomysłami mającymi przyciągnąć turystów na wyspę. W lutym podbito bębenek Parku Tematycznego Paramount. Temat funkcjonował już co prawda w mediach od jakiegoś czasu, ale z miesiąca na miesiąc widać, że projekt nabiera kształtu. 

Park Paramount znajdował się będzie w zachodniej części Bali, bliżej promowej przeprawy z wyspy Java

Jakarta sprawująca w tym roku prezydencję w grupie krajów ASEAN, zwołała spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich. Z 10-ciu państw w szczycie uczestniczyło tylko 9-ć, ponieważ delegacja Myanmar (Birma) nie pojawiła się na Jawie. 

Pojawił się za to w roli Obserwatora, przedstawiciel Timor Leste. TL znajduje się na ścieżce przygotowującej akces do ASEAN. 

Jednym z punktów koniecznych do wypełnienia przed przyjęciem do zacnego grona, jest uporządkowanie kwestii dyskusyjnych, dotyczących przygranicznych terenów w enklawie Oecusse na wyspie Timor. Prezydent Jokowi jest przekonany, że oba Państwa są bardzo bliskie konsensusu. 

Ambasada Polska w Dżakarta zaoferowała się do roli doradczej dla wschodnich Timorczyków z Dili. Polska przechodziła wszak podobną ścieżkę w momencie wstępowania do Unii Europejskiej.  

Generalnie luty zaliczyć można do polskich miesięcy w indonezyjskich mediach anglojęzycznych. O Polsce pisało się w kontekście naszych ewentualnych inwestycji w nowobudowanej stolicy Indonezji – Nusantara na wyspie Borneo

Polska reklamowała się również jako dobre miejsce do podjęcia studiów wyższych oraz producent najsmaczniejszych jabłek i wołowiny jakie mogą trafić na indonezyjski rynek. Nic tak nie robi dobrze jak dobry PijaR a rozpoznawalność Polski w Indonezji jest dziś duża jak nigdy dotąd. Na efekty tej rozpoznawalności trzeba tylko cierpliwie poczekać. 

7-mego lutego na wyspie Nowa Gwinea uprowadzono mały samolot linii Susi Air. Porwania dokonali wojownicy spod szyldu OPM, (Organisasi Papua Merdeka), separatyści walczący o niepodległość indonezyjskich prowincji papuaskich. Partyzanci uprowadzili pilota, będącego obywatelem Nowej Zelandii. Los 5-ciu pasażerów nie jest znany.

Dwa dni po porwaniu w Jayapura, największym mieście indonezyjskiej Papua, miało miejsce trzęsienie ziemi w skutek którego zginęły 4-ry osoby a wiele budynków uległo całkowitemu lub częściowemu zniszczeniu.

Na początku lutego pierwsze duże święto nowego roku Królika obchodziła chińska diaspora. Tradycyjnie w połowie pierwszego miesiąca każdego nowego roku, celebrowane jest Cap Go Meh, najbardziej kojarzone z popisami zespołów Barongsai, odtwarzających kultowy taniec smoka.

Skoro już jesteśmy przy Chinach i Chińczykach warto odnotować lutową wizytę w Jakarcie nowego ministra spraw zagranicznych Chin, Qin Gang’a. Tematem rozmów było uregulowanie kwestii spornych na morzu południowo chińskim. Indonezja znajduje się od lat w sporze o wody wokół wyspy Natuna

Chiny uważają, iż mają prawo operować za linię t.zw. „9 dash” na co nie zgadza się RI. Qin Gang zapewnia, że Chiny uregulują pokojowo stosunki z wszystkimi zainteresowanymi krajami wokół wód morza południowo chińskiego. 

Widać wzmożona aktywność dyplomatów i polityków mocarstw światowych, podróżujących po świecie. Oczy Polaków i UE zwrócone są na kwestie NATO, Ukrainy czy bliskiego wschodu, tym czasem duża polityka toczy się również po drugiej stronie globusa.

Indonezja prezydująca w ubiegłym roku grupie państw G20, osiągnęła jeden z lepszych wzrostów PKB w grupie z wynikiem 5,31 %, wyprzedzając takie potęgi jak USA 2,1 %, UK 4,1 % czy Japonie 1,4 %. Szybciej i prężniej rozwijała się tylko Arabia Saudyjska 8,7 %. 

Jeszcze raz w kwestii nowej stolicy Nusantara, którą stawiają mozolnie Indonezyjczycy w dżungli na wyspie Borneo. Prezydent Joko Widodo jest dobrej myśli w kwestii utrzymania kalendarza budowlanego i twierdzi, iż 79 rocznica proklamacji niepodległości 17 VIII 2024 roku obchodzona będzie już w nowym pałacu prezydenckim tam właśnie.

A na koniec jeszcze jeden polski akcent z Arhipelagu. Bartek Marszałek, polski motorowodniak, syn legendy tego sportu Waldemara Marszałka, wygrał zawody na największym indonezyjskim jeziorze Toba na wyspie Sumatra. Puchar Polakowi wręczał osobiście prezydent Indonezji Jokowi.

Piotr Śmieszek

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*