Wiadomości Indonezja / Once Upon a Time – Początek Roku 2023-ego… czyli … styczeń na Archipelagu – Raport miesiąca z Republiki Indonesia.

Nie do wiary, że nasza comiesięczna cykliczna seria informacyjna, dotarła już do roku 2023-ego. Początek roku to jak zwykle statystyki porównania, tabelki, refleksje i postanowienia. Nie inaczej, choć nie aż tak „całkiem” samo bardzo, jest również pod równikiem. 

Jak co roku, w styczniu Jakarta podała tegoroczne pensje minimalne, obowiązujące we wszystkich prowincjach Republiki Indonezji. Rozpiętość zarobków jak się łatwo domyśleć patrząc na mapę Archipelagu, jest dosyć duża. 

Największą pensję minimalną, wypłacić pracownikowi musi Pracodawca w stolicy (316 $), najniższą natomiast w prowincji Jawa Centralna (126 $). Najpopularniejsza na świecie wyspa Indonezji, Bali … to 175 $ na miesiąc a w miasteczku Nusantara, nowopowstającej stolicy na wyspie Borneo, najniższa gwarantowana pensja to 206 $. 

Jeszcze nie ostygły armaty po salwach z okazji przewodnictwa Indonezji grupie Państw G20 a już Jakarta przejęła nowy fotel lidera. Rok 2023-ci, to przewodnictwo krajom grupy Asean.

W Indonezji 17-cie milionów obywateli „bawi się” tradingiem na rynkach krypto walut. Ponad połowa graczy to Millenialsi i ma mniej niż 35 lat.

Jokowi jako pierwszy w historii, prezydent RI przyznał, iż tragiczne wydarzenia lat 1965/66 do jakich doszło na archipelagu, nie należały do najspokojniejszych i pokojowych. 

Co więcej Joko Widodo przyznał iż miały one znamiona łamania praw człowieka i obiecał wszcząć postepowania prawne mające na celu przywrócenie praw obywatelskich ofiarom indonezyjskich ciemnych dni. Szacuje się, iż „wojana domowa” lat 1965/66 pochłonęła ponad milion ludzkich istnień. 

12 stycznia sąd na Jawie zasądził pierwszy w tym roku „indonezyjski” wyrok śmierci

Azja południowo wschodnia słynie z surowego prawa antynarkotykowego. Więzienia Tajlandii, Malezji czy Brunei przepełnione są skazanymi za próby przemytu lub dystrybucji środków odurzających wszelkiej maści. W samej Indonezji na wykonanie wyroku śmierci, za handel narkotykami czeka w celach więziennych ponad 200 osób.

Dżakarta planuje, iż wakacje w Indonezji skuszą w roku 2023-im około 7,4 miliona turystów zagranicznych. To wciąż niewiele w porównaniu ze stanem sprzed pandemii covid. Zakładany poziom, jeśli zostanie spełniony, osiągnie dopiero pułap z przed roku 2010-tego.

Tym nie mniej należy optymistycznie patrzeć w najbliższą przyszłość. Jakarta zakładała, iż w roku 2022-gim do Indonezji przyleci 3,6 miliona turystów a było ich ponad 4,6 mln. 

Jak ważne dla gospodarki to szacunki niech świadczy fakt, iż w przemyśle turystycznym i około turystycznym pracuje 45 milionów Indonezyjczyków.

W połowie roku Indonezja gościć będzie najlepszych piłkarzy młodzieżowych globu. Indonezyjskie mistrzostwa świata U20 otrzymały od władz FIFA formalne zezwolenie na urządzenie wielkiej ceremonii na otwarcie, co stanowi ewenement w historii imprez rangi U20.

Znana z wielokulturowości i wielowyznaniowości Indonezja świętował w tym miesiącu podwójny nowy rok. Po klasycznej Imprezie noworocznej 1-szego stycznia, 22-giego bawili się tutejsi Chińczycy. Nadejście nowego roku, roku Królika, obchodziła 3 milionowa diaspora mieszkających na archipelagu chińczyków.

Rok 2022 była da Indonezji najlepszym pod katem zagranicznych inwestycji kapitałowych. Podmioty zagraniczne zainwestowały w Republice ponad 75 miliardów dolarów z czego największa pula to inwestycje w miasto Nusantara, nowo powstającą stolicę na Borneo

Najbardziej popularna globalnie plaża Kelingking na sąsiadce Bali, wyspie Penida została zamknięta dla amatorów kąpieli. Powód banalny … nadprogramowa liczba tonięć i utonięć. 

Skoro już jesteśmy przy Bali, dwa słowa o planach elektryfikacji wyspiarskich jedno i dwuśladów. Do roku 2026-tego ma po wyspie jeździć około 140 tysięcy elektrycznych skuterów i ponad 5 tysięcy takich samych aut. Liczy niby duże dopóki nie zestawi si ich z 4 milionami jednośladów i 1 milionem aut poruszających się po wyspie już dziś.

Ranking 100 najbardziej atrakcyjnych miast świata nie był łaskawy dla Państw w z grupy Asean. Co prawda Singapur znalazł się jeszcze w pierwszej dziesiątce (10), ale za to Jakarta ledwo załapała się do pierwszej setki (89). Warszawa  uplasowałą się w rankingu na 38-my miejscu.

Niesłychanie smutna wiadomość spadła pod koniec stycznia na wszystkich pobożnych muzułmanów jak Indonezja długa i szeroka. Tradycyjna, wpisana w pięć filarów Islamu, pielgrzymka do Mekki i Mdyny czyli Haji, podrożała o prawie 100 %. W roku bieżącym za podróż do Królestwa Arabii Saudyjskiej (KSA) kosztuje co najmniej 4700 $ amerykańskich.

A na sam koniec wątek polonijny. W roku 2022 nad Wisła osiedliło się 10011 obywateli Indonezji. Mimo skali wciąż dalekiej od np. przybyszów z Afryki północnej czy innych części Azji, robi to piorunujące wrażenie, tym bardziej w kontekście faktu iż jeszcze kilka lat temu wszyscy „polscy” Indonezyjczycy zawierali się w wyniku trzycyfrowym ☺

Piotr Śmieszek

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*