Wiadomości Indonezja / Once Upon a Time – Na Archipelagu Indonezja minął miesiąc sierpień … czyli, przed Państwem, cykliczny raport miesiąca poprzedniego.

Drugi europejski miesiąc wakacyjny obfitował w wydarzenia turystyczne i okołoturystyczne. Nie mogło być inaczej, skoro były to pierwsze od roku 2019 pełnometrażowe wakacje w Indonezji.

Co prawda paszporty szczepionkowe i lęk przed wariantem omikron, nie wywindowały jeszcze ruchu turystycznego na poziom przedpandemiczny, tym nie mniej lotnisko w Denpasar na Bali meldowało ruch na poziomie 50 % poprzedniej epoki.

Sierpień zaczął się strajkiem na wyspie Flores. Operatorzy biur podróży, Przewodnicy, restauracje, hotele i inne podmioty branży turystycznej, zbuntowały się przeciwko propozycji nowych cen biletów do Parku Narodowego w kultowymi Waranami.

Jakarta zaproponowała nowe ceny na poziomie 250 $, co zdaniem protestujących skutecznie odstraszy powracających po pandemii Covid turystów. Prezydent Jokowi zaproponował kompromis, polegający na ustanowieniu nowej ceny dla wyspy Komodo a utrzymaniu starej (10$) dla wyspy Rinca na której również mieszkają gigantyczne Smoki.

Miasto Labuhan Bajo odrzuciło proponowany kompromis, kontynuując strajk,  czego efektem jest kompromis2.0 czyli utrzymanie starych cen do końca roku 2022.

W sierpniu Bali dowiedziało się, iż plany budowy nowego lotniska na północy wyspy nie znalazły uznania w oczach Stolicy. Oznacza to, iż lotnisko Ngurah Rai w Denpasar w dalszym ciągu będzie ciągnąć cały ruch turystyczny kierujący się na wyspę Ikonę.

Gubernator Bali wpadł w sierpniu na pomysł, by Jakarta wsparła Bali w promocji ofert turystycznych, poprzez subsydiowanie wysokich cen biletów lotniczych dla obcokrajowców, jak to podobno robi między innymi Tajlandia. Do tej pory nie ma odpowiedzi ze stołecznej wyspy Jawa.

Bali zostało wybrane przez prestiżowy portal Club Med najszczęśliwszym kierunkiem turystycznym sezonu letniego 2022. Do czerwca na wyspę przyleciało ponad 350 tysięcy turystów z zagranicy.

Aby nie wyhamować ruchu turystycznego, ba … dbać o stałą krzywą wznoszącą i poczucie bezpieczeństwa wśród tubylców i turystów, Uniwersytet Indonesia przeprowadził badania na posiadanie antyciał Covid19 wśród mieszkańców Republiki. Badanie przeprowadzone w 100 miastach na liczbie 20,5 tysiąca Osób dało wynik 98,5%. To spory wzrost w stosunku do ubiegłego roku, który i tak był już bardzo obiecujący z rezultatem 87,8%.

W II kwartale bieżącego roku gospodarka Indonezji urosła o 5,4 % co przy stosunkowo niewielkiej jednopunktowej inflacji, pozwalałoby ze względnym spokojem patrzeć na drugą połowę roku. Wszystko jednak może się zmienić w momencie podwyższenia cen paliwa, które od kilku tygodni zapowiada centrum dowodzenia w Dżakarcie.

17 sierpnia przypadała 77-ma rocznica proklamacji niepodległości Republiki Indonesia. Z tej okazji Prezydent Joko Widodo wygłosił tradycyjną mowę, której środkiem ciężkości była wzrastająca pozycja Indonezji na arenie międzynarodowej. Najlepszym tego dowodem jest zdaniem Jokowi’ego obecna prezydencja Indonezji w grupie państw G20.

20 sierpnia Indonezja dołączyła do Państw w których wykryto pierwsze przypadki Monkey Pox. Pacjentem zero indonezyjskiej Małpiej Ospy jest mieszkaniec stolicy.

W sierpniu na dywanik w indonezyjskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych wezwany został ambasador Ukraina. Powodem reprymendy były wpisy w mediach społecznościowych w których Pan Ambasador krytykował Indonezję za brak symetrii (na niekorzyść Ukrainy) w indonezyjskiej krytyce bombardowań Palestyny oraz Ukrainy właśnie.

Generał Prabowo Subianto mimo swoich 71 lat jest politykiem i człowiekiem niezniszczalnym. Dowodem na to jest ogłoszenie udziału w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Dla Generała będzie to już trzecie podejście do najważniejszego fotela w Dżakarcie.

Poparcie Generała ogłosiły Partie Gerindra i PKB. Kto wie może w myśl przysłowia do trzech razy sztuka, tym razem podejście się uda.

Również w sierpniu coraz częściej wspomina się w Indonezji 20-stą rocznicę zamachów terrorystycznych na Bali, która przypada w październiku tego roku. Jednym z wątków dyskusji jest planowane zwolnienie z więzienia mózgu tego tragicznego Zamachu z 2002 na dyskotekę w kurorcie Kuta.  W zamachu zginęły 202 Osoby w tym polska dziennikarka Beata Pawlak.

Zamachowiec oczekujący na przedterminowe zwolnienie to Umar Patek, zamieszany również w bożonarodzeniowe zamachy na kościoły w Dżakarcie w roku 2000, w których zginęło kolejne 19 Osób.

Paradoksem w ogłoszeniu chęci zwolnienia osoby mającej na rękach krew ponad 220 osób jest fakt, iż wobec przemytników narkotyków Prezydent Jokowi nie stosował kary łaski, stawiając ich tym samym przed plutonem egzekucyjnym.

Piotr Śmieszek

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*