Wiadomości Indonezja / POLA na Jawie, czyli pierwsza taka, wystawa polskiej współczesnej sztuki tekstylnej i batiku w Dżakarcie.

Jeżeli los rzuci Was do stolicy Indonezji w pukającym właśnie do drzwi październiku, koniecznie powinniście popełnić, pierwszą tak kompleksową, by nie rzec „masową” wystawę prac kilkudziesięciu artystów z nad Wisły w Muzeum Narodowym w Jakarta.

Jeżeli nie będzie Wam to dane, powiadomcie swoich Znajomych i Przyjaciół mieszkających w stolicy RI … bo po prostu warto J Wystawa czynna będzie od 4-tego do 30-tego X-go.

Patronat nad wystawą objęła Ambasada RP w Indonezji oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Instytut Sztuki PAN, Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata oraz Rektor ASP w Łodzi prof. Jolanta Rudzka-Habisiak.

Nazwa POLA przywołująca jako pierwsze skojarzenie Polskę, jako kraj powstania prezentowanych na Wystawie prac, ma również swoją indonezyjską wymowę. W języku Bahasa Indonesia „POLA”, oznacza „WZÓR”, co nieprzypadkowo, zdaje się idealnie rezonować z tematem Wystawy.

Prace zostały wybrane w ramach konkursu przez polsko-indonezyjskie jury w składzie: Bambang Witjaksono (współczesny malarz indonezyjski), prof. Anna Goebel (Akademia Sztuk Pięknych, Poznań, Polska), prof. Jolanta Rudzka-Habisiak (Akademia Sztuk Pięknych, Łódź, Polska), dr Joanna Wacławek.

Wystawa będzie miała charakter multimedialny i zostanie wzbogacona o zdjęcia i fakty dotyczące historii niektórych polskich tradycyjnych technik włókienniczych oraz miasta Łodzi jako polskiego ośrodka włókienniczego.

Niektórym pracom towarzyszyć będą dodatkowe obiekty, takie jak autentyczne karty wybite na ponad 150-letnich krosnach żakardowych będących w posiadaniu Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz fotografie procesu produkcyjnego dwóch oryginalnych żakardów. Wystawa prezentuje również wybrane elementy polskiej kultury, historii i sztuki. Niektóre z prac poruszają wątki polskiej historii, w tym II wojny światowej, inne przedstawiają wybitne postaci polskiej kultury, sztuki i polityki.

 Więcej o Wystawie na imiennej stronie internetowej: https://www.polaindonesia.pl/

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*