Wiadomości Indonezja / Once Upon a Time – Minął miesiąc Październik roku pańskiego 2021-go w Republice Indonesia.

Z małym poślizgiem krótkie, tradycyjne podsumowanie minionego miesiąca na Archipelagu. Klasycznie zaczynamy od prezentacji kilku kluczowych statystyk covid’owych.

Stan zakażeń wirusem sarscov2 wzrósł w październiku z 4,20 miliona do 4,244 miliona. Natomiast zgony z powodu pandemii wyniosły na koniec miesiąca 143 400 w stosunku do 140 000 na początku października. Nie trzeba być geniuszem statystyki by zauważyć, że „Druga Fala” pandemii jest już na szczęście tylko wspomnieniem a przyrosty liczby chorych i umierających na COVID, wróciły do poziomu najlepszych miesięcy od początku walki z korona wirusem.  

Jeżeli chodzi o szczepienia, w październiku udało się zaszczepić kolejne 5 % populacji, podnosząc poziom w pełni zaszczepionych z 22 % do 27 %.

Zastanawiającym jest jednak fakt, iż owe 27 % czyli około 73-ch miliony zaszczepionych, notują na liczniku osób zaszczepionych tylko jedną dawką, poziom aż 192-uch milionów. Świadczyć to może o masowej tendencji jednokrotnego podejścia do szczepienia albo niesamowicie długiej „ławki” oczekujących na drugą dawkę.

Można jednak przypuszczać, iż wielu Indonezyjczyków, poddaje się pierwszemu szczepieniu jedynie po to, by uaktywnić aplikację i pozyskać QR Kod, pozwalający na wchodzenie do centrów handlowych, podróże lotnicze, wizytę w kinach, czy też pracę w niektórych sektorach gospodarki.

Najbliższe dni i tygodnie pokażą, ile z owych 120 milionów zaszczepionych tylko jedna dawką, zgłosi się w punktach szczepień, by dopełnić formalności w postaci przyjęcia drugiej dawki.

Od początku października Rząd w Dżakarta systematycznie i konsekwentniepodgrzewał temat „otwarcia granic” dla turystów planujących Wakacje w Indonezji.

Na początek odmrażania wybrano zgodnie z przewidywaniami wyspę Bali. Historyczny dzień „otwarcia” ogłoszono na 14 X, utrzymując jednocześnie 8 dniową kwarantannę plus dwukrotny test PCR dla przylatujących.

W trakcie oczekiwania na 14-tego X, kwarantannę zmniejszono do 5 dni, wspominając głośno o prawdopodobnych kolejnych redukcjach.

Mimo nagłośnienia „Otwarcia” w światowych mediach, żadne zagraniczne linie lotnicze nie zgłosiły chęci przylotów do Denpasar do końca października. Dajmy jednak czas uzbrajając się w cierpliwość. To co zamykało się dwa lata nie otworzy się w dwa tygodnie 

Kolejną zachętą dla podróżujących do, z i po Archipelagu Indonezja, była decyzja Dżakarty o ujednoliceniu cen na Test PCR w całej Indonezji. Od 21 X na wyspach Jawa i Bali test PCR kosztuje równowartość 20 $ a na innych wyspach archipelagu, 22 dolary amerykańskie.

21 Października do USA udała się delegacja ministerstwa zdrowia RI, która za cel podróży postawiła sobie pozyskanie zezwolenia na produkcje leku na COVID, opartego na patencie firmy Merck. Możliwe iż w niedalekiej przyszłości, Indonezja zamiast zmasowanej akcji szczepimysię, przejdzie płynnie do fazy stosowania skutecznego i dobrze rokującego leku Molnupiravir.

Chociaż ostatnie miesiące nie obfitowały w wielkie wydarzenia polityczne wewnątrz kraju, coraz częściej w lokalnych mediach pojawia się temat – Wybory Prezydenckie 2024.

Według wiarygodnych sondaży, liderem wyścigu do objecia funkcji Prezydenta Indonezji jest niezniszczalny i niezatapialny Generał Prabowo na którego głosować chce 31 % ankietowanych.

Na drugim miejscu z wynikiem na poziomie 29 % uplasował się gubernator prowincji Jawa Centralna Ganjar, a podium zamyka gubernator miasta Jakarta, Anies z 25 %. Rywalizacja zatem zapowiada się bardzo ciekawie.

18 X w Jayapura na wyspie  Nowa Gwinea zakończyły się jubileuszowe, 20-te Igrzyska Narodowe PON PAPUA 2021. Mimo zapowiedzi sabotowania imprezy przez separatystów z pod znaku OPM (Organizacja Wolna Papua), igrzyska przebiegły pokojowo i bez incydentów!

20-tego dnia miesiąca cała muzułmańska Indonezja świętowała urodziny Mahomet ‘a. W kraju zamieszkanym w prawie 90 procentach przez wyznawców Islam’u , dzień ten posiada status dnia wolnego od pracy.

Pod koniec miesiąca pojawiły się po raz kolejny mocne sygnały o utracie płynności finansowej przez państwowe linie lotnicze Garuda Indonesia. Zadłużone na potęgę linie lotnicze, ubiegały się o kolejna pożyczkę rządową, na którą nie uzyskały jednak zielonego światła.

Październik zamknęła tematyka pierwszej covidowej, zagranicznej podróży prezydenta Jokowi. Prezydent udał się w nią do Rzymu, na światowy szczyt państw G-20. Indonezja pierwszy raz w swojej 76-cio letniej historii, obejmie przywództwo w tym prestiżowym klubie.

I to by było na tyle

Piotr Śmieszek

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*