Wiadomości Indonezja / Nowa Gwinea – Papua : Papuaski Bieg Po Przyjaźń!

Na Nowej Gwinei kiełkuje nowa świecka tradycja 🙂 W minioną środę odbył się tam pierwszy bieg przyjaźni – Run For Friendship 2012. Idea biegu jest taka, że na starcie staje jednakowa ilość biegaczy z Papua Nowa Gwinea oraz z indonezyjskich prowincji Papua i Papua Zachodnia. W pierwszej edycji pobiegło 200 (100+100) sportowców.

Trasa biegu wiodła z wioski Wafa w PNG, niedaleko przejścia granicznego z Indonezją. Meta wypadła już na terenie Republiki Indonezji w okolicy Skouw.

W trakcie 7,5 kilometrowego biegu sportowcy przekroczyli granicę państwową w miejscowości Wutung.

Zwycięzcą został  Indonezyjczyk Hanafi, który pokonał trasę w 31 minut za co zainkasował 5 milionów rupii indonezyjskich (1700 złotych polskich).

Nie chodzi tu jednak ani o osiągnięty wynik, ani o nominalną wielkość nagrody ale o pierwszą taką, pokojową inicjatywę pomiędzy dwoma sąsiadami na Nowej Gwinei.

Organizatorzy wyrazili nadzieję iż „Bieg po Przyjaźń” wpisze się na zawsze w kalendarz dobrosąsiedzkich stosunków Papuasów po obu stronach granicy.

760 kilometrowa granica RI z PNG to najdłuższa granica lądowa Indonezji. Przebiega w poprzek wyspy od miejscowości Jayapura na północy, po Merauke na południu drugiej co do wielkości wyspy świata.

Jedyny smutny lecz wart odnotowania fakt to iście seksiarski charakter imprezy. Wśród dwustu sportowców było zero Papuasek.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*