Najnowsze badani przeprowadzone na Madagaskarze przez antropologów i biologów molekularnych wykazują niezbicie polinezyjskie by nie rzec indonezyjskie korzenie mieszkańców tej wyspy.
Jak poinformowali naukowcy, około 1200 lat temu nastąpiła ostatnia faza kolonizacji Madagaskaru. Według badań próbek DNA pobranych od 266 osób reprezentujących 3 główne grupy etniczne na wyspie, stwierdzono iż „chromosomy matki” pochodzą z całą pewnością od mieszkanek dzisiejszej Indonezji.
Ponad 22 % z przebadanych próbek potwierdziło posiadanie „pierwiastka polinezyjskiego” vel indonezyjskiego. To niemałe zaskoczenie dla koordynatora badań, biologa z Nowej Zelandii, Profesora Murraya Coxa, ponieważ oba miejsca o których tutaj mowa dzieli 8000 kilometrów.
Szacunkowo określono, iż grupa desantowa Ew z archipelagu liczyła około 30 osób. Niestety przeprowadzone badane, DNA mitochondrialnego dotyczy jedynie kobiet co nie wyklucza jednak, iż Madagaskar zasiedlili podróżujący z Damami „Indonezyjczycy” płci męskiej.
Również badania języka i dialektów którymi posługują się obecnie mieszkańcy Madagaskaru potwierdzają, iż ich korzeni doszukiwać się można w regionie dzisiejszej Indonezji.
Według symulacji komputerowej zasiedlenie o którym mowa nastąpiło około roku 830 podczas największej ekspansji Sumatrzańskiego Królestwa Srivijaya.
Oczywiście naukowcy maja już gotowych kilka teorii dotyczących samego wytłumaczenia skąd 30 kobiet znalazło się na transoceanicznej łodzi i jaki był cel ich wyprawy.
Pierwsza z nich mówi, iż przybyły One na statku typowo handlowym pływającym we flocie Srivijaya, choć nie ma żadnych przekazów potwierdzających by takowe z żeńską jedynie obsadą kursowały.
Inna z teorii opowiada się za tym, iż to nie Królestwo Srivijaya wysłało statek Ew a miały one jakoby być uchodźczyniami wypędzonymi z podbijanych przez królestwo ziem.
Jest jeszcze teoria o przypadkowym rejsie wymuszonym na małej jednostce pływającej przez silne prądy morskie i wiejące w tych rejonach monsuny. Obrońcy tej koncepcji przytaczają historie z drugiej wojny światowej.
Wówczas to elementy zatopionych u wybrzeży Jawy i Sumatry okrętów wojennych odnajdowano później właśnie na Madagaskarze. Był również jeden przypadek tratwy ratunkowej, która zdryfował takim właśnie kursem z ocalałym rozbitkiem na pokładzie.
by