Wiadomości Indonezja / Lombok : Zakończył się doroczny Festiwal Robaków Morskich – Bau Nyale 2011.

 

W miejscowości Kuta na wyspie Lombok zakończy się wczoraj doroczny festiwal ku czci Księżniczki Mandalika, zwany inaczej Festiwalem Bau Nyale lub Festiwalem Robaków Morskich.W tym tygodniu na wyspie Lombok z Archipelagu Nusa Tenggara miała miejsce jedna z najbardziej barwnych i spektakularnych ceremonii etnicznych jakie obchodzą rdzenni mieszkańcy wyspy – Sasakowie.

W dwudziestym dniu, dziesiątego miesiąca kalendarza Sasaków, przypadającym co roku na przełomie lutego i marca, pierwotni mieszkańcy Lomboku świętują hucznie Bau Nyale Festiwal, zwany inaczej Festiwalem Robaków Morskich.

Festiwalowi towarzyszy wiele pokazów tańca i muzyki ludowej z Lombok, Sumbawa oraz innych wysp Archipelagu Małych Wysp Sundajskich.

Punktem kulminacyjnym zakończonego 24 lutego świętowania był tradycyjnie całonocny połów (zbiór) wielokolorowych robaków morskich w przybrzeżnych plażach południowych wyspy.

Plaż do połowu robaków Nyale jest w sumie szesnaście a wszystkie znajdują się w okolicy miejscowości turystycznej Kuta na południowym wybrzeżu.

Sasakowie wierzą że kolorowe robaki morskie są włosami księżniczki morskiej Mandalika, która w przeszłości żyła na wyspie Lombok.

 


 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*