Wiadomości Indonezja / Kalimantan – Berau : Żółwie Zielone z Borneo.

 

Według szacunków organizacji World Wildlife Fund (WWF) populacja tego gatunku żółwia na wschodzie Borneo, zmalała w ciągu ostatnich 10 lat ze 150 do 30 tysięcy osobników.Według prowadzonych przez przyrodników badań, tak drastyczne i niepokojące zmiany są głównie wynikiem bezpośredniej ingerencji człowieka. Jednym z przejawów tej ingerencji jest nielegalny handel żółwiami oraz ich jajami. Nie jest to jednak zdaniem przyrodników główne zagrożenie dla żyjącego w okolicach Berau żółwia zielonego.

Największym wrogiem zwierzęcia są rozwijające się zwrotnym tempie turystyczne kurorty nadmorskie. Buduje się je nawet na wyspach ( Derawan i Sangalaki) znajdujących się w ścisłej strefie ochrony żółwia.

Ironia losu polega w tym wypadku na tym, iż nic innego a właśnie żółwie są magnesem, który wabi i przyciąga na tutejsze rajskie plaże tysiące turystów każdego roku.

Okolice Berau są największą indonezyjska wylęgarnię i zarazem ostoją żółwia zielonego. Jest to również lokalizacja drugiej co do wielkości rafy koralowej po papuaskiej Raja Ampat.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*