Wiadomości Indonezja / Jawa – Mt.Merapi : Ognista Góra z serca Jawy!

 

 

 W mini cyklu : „Wulkany Indonezji z lotu ptaka i nie tylko” przedstawiamy kolejną odsłonę poświęconą górze Marapi. Najbardziej śmiercionośnej górze ostatnich dekad w całej Indonezji.Ognista Góra – gdyż tak dosłownie brzmi tłumaczenie nazwy wulkanu Merapi położona jest w okolicy miasta Yogyakarta ma Jawie Centralnej.

Mt. Merapi jest z cała pewnością najbardziej aktywnym stożkiem wulkanicznym całego archipelagu o czym świadczy chociażby fakt, iż przez ponad 300 dni w roku zieje on dymem ze szczytu krateru.

O tym jak niebezpieczna potrafi być Ognista Góra z Jawy przekonali się w listopadzie ubiegłego roku wieśniacy z wiosek wokół jej szczytu oraz mieszkańcy samej Yogyakarty.

W wyniku kilkutygodniowej erupcji śmierć poniosło ponad 400 osób a kilkadziesiąt tysięcy wysiedlono z domów do obozów przejściowych na terenie Yogyakarta.

Zniszczeniu uległy tysiące jawajskich gospodarstw, tysiące hektarów upraw oraz historyczne zabytki znajdujące się w promieniu 30 km od góry.

Wpisana na listę dziedzictwa światowego UNESCO, największa świątynia buddyjska świata Borobudur, do dzisiaj nie udostępniła jeszcze wszystkich kondygnacji zwiedzającym turystom.

Ciekawostką dla wulkanologów jest fakt, iż Merapi emituje do atmosfery największą ilość materiału piroklastycznego z wszystkich wulkanów na świecie.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*