Wiadomości Indonezja / Jawa – Dżakarta : Dżakarta jest zakorkowana!

 

Gubernator Dżakarty zabrał publicznie głos w drażliwym stołecznym temacie – stołecznym ruchu ulicznym!Nie będzie odkryciem Ameryki informacja o fakcie, iż Dżakarta jest miastem bardzo mocno zatłoczonym. Poza korkami nic jednak nie przemawia do wyobraźni lepiej niż stara poczciwa matematyka. Ta z kolei jest dla transportu kołowego w stolicy Indonezji bezlitosna.

We wczorajszym briefingu Gubernator Fauzi Bowo poinformował iż drogami „ Wielkiego Duraiana” jeździ codzienni ponad 7 milionów pojazdów kołowych. To sprawia, że miasto jest jedną z najbardziej „zapojażdżonych” aglomeracji w tej części globu.

Z jednej strony można by rzec iż jest to nawet powód do dumy. Jest to przecież z pewnością parametr mówiący o tempie życia w mieście, dynamice jego mieszkańców oraz ich zamożności.

Z drugiej strony niepokojąca jest jednak informacja, jaka część tej astronomicznej liczby wehikułów przemierzających wszystkie stołeczne kwartały przypadającej na transport publiczny. Aż dziwna i wręcz nie do wiary w porównaniu z innymi aglomeracjami świata wydaje się liczba niespełna 17 tysięcy.

Zmiana tych niekorzystnych dla publicznych środków transportu proporcji powinna być jednym z największych wyzwań dla miejskich włodarzy.

W przeciwnym wypadku szybko rozrastające się i bogacące miasto stanie niedługo w obliczu problemu, że wszystko stanie!

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*