Wiadomości Indonezja / Jawa – Dżakarta : 13 rocznica wydarzeń z maja 1998.

 

Wczoraj minęło 13 lat od czasu krwawo stłumionego protestu studentów w Dżakarcie. Kolejne pokolenie żaków z Uniwersytetu Trisakti oddało hołd poległym wówczas kolegom.Wczoraj minęła 13 rocznica tragicznych wydarzeń, które przyczyniły się bezpośrednio do upadku wieloletniej dyktatury Suharto.

Stały się również symbolicznym początkiem nowej drogi ku pełnej demokracji na jaką w ich wyniku wstąpiła którą wciąż podąża Republika Indonezji.

12 maja 1998 roku doszło do protestów na Uniwersytecie Trisakti w stolicy Archipelagu Dżakarcie.

Majowe protesty Studentów spowodowały, iż słaby i chylący się już ku upadkowi Suharto, wyprowadził przeciwko demonstrującej młodzieży uzbrojone po zęby siły porządkowe.

W wyniku użycia broni palnej czterech spośród protestujących żaków poniosło śmierć a wielu innych zostało rannych.

Studenci z Uniwersytetu Trisakti zorganizowali w dniu wczorajszym po raz kolejny, rocznicowy Marsz Studentów Zaangażowanych, który przeszedł ulicami w okolicy stołecznego punktu zbiorczego wszystkich demonstracji, czyli na rondzie Hotel Indonesia w centrum stolicy.

Zapalono 1998 świec jako symbol pamięci o tragedii z przed 13 lat i szacunku dla zabitych kolegów oraz solidarności z ich rodzinami.

Jak poinformował rzecznik protestujących studentów, rodziny ofiar „tamtej” demonstracji wciąż domagają się sprawiedliwości.

 


 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*